Κύδωνας Χανίων: Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του στην Γ’ Εθνική μπάσκετ!

16.29

Τεράστια νίκη για τον Κύδωνα Χανίων, στην επιστροφή του σε Εθνικές κατηγορίες, μετά από 10 χρόνια. Ο Κύδων επικράτησε με 74-72 στην έδρα του Άρη Νικαίας και έδειξε ότι έχει τις προϋποθέσεις να είναι ανταγωνιστική στο δύσκολο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Η νίκη του Κύδωνα Χανίων αποκτά ιδιαίτερη σημασία, πρώτον γιατί έπαιξε απέναντι σε μια ομάδα που έχει θέσει φέτος υψηλούς στόχους και δεύτερον διότι επιτεύχθηκε με απίστευτη ανατροπή αφού στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα των Χανίων βρέθηκε πίσω με 14 πόντους (25-11) στο 9′.

Από τη δεύτερη περίοδο και εντεύθεν, ο Κύδωνας Χανίων άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ισοφάρισε για πρώτη φορά (66-66) και λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα με τρεις (69-72) με τρίποντο του Τσαρουχά. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν «γκραν γκινιόλ» και όλα κρίθηκαν στις ελεύθερες βολές. Με ½ βολές του Βλαχάκη και επίσης ½ βολές του Τσαρουχά, ο Κύδωνας κράτησε μια μεγάλη νίκη με 74-72 στην πρεμιέρα του στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Μάλιστα ο Κύδωνας Χανίων έπαιζε στα τελευταία 5 λεπτά χωρίς κλασικό «5άρι», λόγω αποβολών παικτών (Αδοντάκης, Κολαρετάκης) και τραυματισμού του Κοντογιάννη. Ο Λιονάκης έπαιξε δίκην .πενταριού και τα πήγε περίφημα.

10λεπτα: 25-13. 43-36 (ημ.), 62-55, 72-74.

ΚΥΔΩΝΑΣ (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 4 (1), Σταμούλος, Αλεξίου 16, Παπαμαστοράκης, Πούρος, Τσαρουχάς 27 (6), Μπερτίδης, Μπαγάκης 2, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 5, Λιονάκης 20, Κοντογιάννης.

Για τον Άρη Νικαίας του Π.Ζερβουλάνου οι Γεωργούτσος με 25 και Φουστέρης με 14 (1) ήταν οι πρώτοι σκόρερ.