Βαριά ήττα από τον Κάδμο ο Κύδωνας Χανίων

22.42

Ο Κύδωνας γνώρισε βαριά ήττα με 67-49 από τον Κάδμο Θηβών στο κλειστό του Κλαδισού και υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Γ? Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ.

Κι όλα αυτά παρά το καλό της ομάδας του Σδράκα, η οποία «πλήρωσε» την κακή άμυνά της στο πρώτο μέρος (δέχτηκε 42 πόντους), αλλά και την επιθετική της αστοχία συνολικά, καθώς σημείωσε μόλις 49 πόντους, με άσχημα μάλιστα ποσοστά.

Ο Κύδωνας βρέθηκε να προηγείται με 13-6 στο 5ο λεπτό. Η ομάδα του Κάδμου άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Κύδωνα, με ένα σερί 18-0, μετέτρεψε το 18-13 σε 18-31.

Η διψήφια διαφορά που πήρε ο Κάδμος δεν χάθηκε σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε το +16 για τους φιλοξενούμενους (26-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κύδωνας έκανε την πρώτη απέλπιδα προσπάθειά του να ανατρέψει την κατάσταση στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Με ένα σερί 7-0 το σκορ έγινε 33-42, ωστόσο ο Κάδμος βρήκε τον τρόπο να επαναφέρει τη διαφορά στα επίπεδα τον +15. Η δεύτερη και τελευταία προσπάθεια έγινε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Κύδωνας μείωσε σε 49-58 ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία οι παίκτες του Κώστα Σδράκα ήταν άστοχοι σε σουτ και βολές, με συνέπεια ο Κάδμος να κρατήσει, με σχετικά άνετο τρόπο, την νίκη που για αυτόν είναι η δεύτερη στη σεζόν.

10λεπτά: 18-25, 26-42 (ημιχρ.), 36-52, 49-67 (τελικό σκορ).

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κώστας Σδράκας): Βλαχάκης 9(1), Ζανιδάκης 1, Αλεξίου 2, Παπαμαστοράκης 5(1), Πούρος, Τσαρουχάς 12 (2), Μπερτίδης, Μπαγάκης 3, Κολαρετάκης 3(1), Αδοντάκης 9, Λιονάκης 6 (1), Κοντογιάννης 2.

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ (Απόστολος Αναστασίου): Στεφάνου, Πανταζής 8, Παπαδάκης, Γκρινιάρης 11, Γιάννου, Σπηλιοτόπουλος, Χαρατσής 22(2), Κουμπές, Τσιριμώκος 4, Τσαπρούνης 11, Μητρόπουλος 11(1).