Κύδωνας Χανίων: Ήττα στο τέλος από τον Ηρόδοτο

17.57
Μετά από παιχνίδι «γκραν γκινιόλ», ο Ηρόδοτος επικράτησε με 70-62 του Κύδωνα Χανίων, σε ματς για την 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.
Ο Κύδωνας Χανίων που είχε στη 12άδα του ως νέο πρόσωπο τον 19χρονο, Ματθαίο Γκιούλη (παίζει στη θέση «4») και έχοντας τους Τσαρουχά και Αλεξίου να αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών όλη την εβδομάδα, μπήκε νωθρά στο ματς και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 10 πόντους διαφορά, 28-18 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Από το σημείο εκείνο και μετά, η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεσή της. Μείωσε στους «6» στο τέλος του ημιχρόνου (36-30) και στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισε «τούμπα» τον αγώνα αφού προηγήθηκε με 49-53.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το τρίτο, με τον Κύδωνα να διατηρεί το προβάδισμά του. Το σκορ πήγε ακόμα και στο 45-52 και στο 56-62.. Εκεί ακριβώς οι παίκτες του Κώστα Σδράκα «κόλλησα» με συνέπεια ο Ηρόδοτος με ένα σερί 14-0 να πάρει εν τέλει την νίκη, στο κρητικό ντέρμπι.
Ο Κύδωνας Χανίων γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί τον Τρίτωνα στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού.
Δεκάλεπτα: 19-14, 36-30 (ημίχ.), 49-53,70-62
Ηρόδοτος (Στ.Kαρκανάκης): Χριστοδουλάκης , Αλετράς , Μαϊστρέλλης 17(3), Βερτούδος 2 , Παναγιωτίδης 12, Δρόσος , Μίχος 16, Ζερβουδάκης , Σταθάκης 8, Μητρόπαππας 4, Πυργιώτης 2, Χαρωνίτης 9.
Κύδων (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 14, Αλεξίου 13 (2), Πούρος , Παπαμαστοράκης , Τσαρουχάς 11(2), Μπερτίδης , Κολαρετάκης , Μπαγάκης 5(1), Αδοντάκης 16, Λιονάκης 4, Κοντογιάννης, Γκιούλης .