Μεγάλη προσπάθεια αλλά η νίκη δεν ήρθε…

16.19

Παρά την μεγάλη προσπάθεια, ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων γνώρισε την ήττα στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας χάνοντας από τον Φάρο Κερατσινίου με σκορ 68-62.

Οι παίκτριες του Λευτέρη Θεοδωράκη, φανερά επηρεασμένες από την έλλειψη παιχνιδιών και ρυθμού, έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν, όμως τα λάθη στην άμυνα και η μεγάλη ευστοχία των φιλοξενούμενων επέφεραν την ήττα, που είναι η δεύτερη στη σεζόν. Ο ΟΑΧ δείχνει ότι ο χρόνος θα είναι σύμμαχος και πως εφόσον βελτιώσει τις αδυναμίες του θα μπορέσει να κατακτά νίκες, που είναι και το σημαντικότερο για την παραμονή του στην κατηγορία.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ένα ?καταστροφικό? δεύτερο 10λεπτο, όπου ο ΟΑΧ δέχτηκε 21 πόντους, έδωσε την ευκαιρία στον Φάρο να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ, τη στιγμή που στην πρώτη περίοδο του ματς, το αποτέλεσμα ήταν 17-16 υπέρ της Αντισφαίρισης. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Κερατσινίου να προηγείται με 37-28, αλλά στο β? μέρος, ο ΟΑΧ έκανε κατάθεση ψυχής καταφέρνοντας να ?γυρίσει? τη διαφορά και να φέρει το σκορ στις αρχές του 4ου 10λεπτου στο 50-50. Όμως, τα εύστοχα σουτ τριών πόντων από τις φιλοξενούμενες και οι οποίες είχαν ένα εκπληκτικό στατιστικό 11/20, σουτάροντας δηλαδή με ευστοχία πάνω από 50%, τις χάρισε τη νίκη. Η προσπάθεια του ΟΑΧ για να φτάσει και πάλι στην μείωση του σκορ ήταν συγκλονιστική, αλλά ο Φάρος ?κράτησε? μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στα Χανιά, με το τελικό 68-62.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα, η Σαλιάι με 18 πόντους, ενώ η Αθανασίου με 15 και 5/5 τρίποντα οδήγησαν το Φάρο στη νίκη. Για τον ΟΑΧ, πιο εύστοχη ήταν η Καραβέλη με 16 πόντους.

Τα 10λεπτα: 17-16, 28-37, 46-48, 62-68

Ο.Α. Χανίων (Θεοδωράκης Λευτέρης): Ζύφι, Καραβέλη 16 (1), Καλογεροπούλου, Κασωμένου 7 (1), Μπρέλλου 8, Φουράκη, Σταχτιάρη 6, Ζουμαδάκη, Χαραλαμπάκη, Γαλητσιάνου 8 (2), Μοσχοπούλου 13 (2), Βαρυπατάκη 4

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης Γιώργος): Καρακασίδου, Βρακά 5(1), Σαλιάι 18(2), Αθανασίου 15(5), Γκρίτζα 15, Πετράκη 15 (3), Μπεράτη, Σπυριδονίδου, Μαγαλέμου, Αλεξανδρίδου, Κουταλιανού.