Α.Ο.Χανιά: “Άλωσε” τον Βόλο (1-2) με απίστευτο γκολ του Λίτα!

15.19

Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Α.Ο.Χανιά στον Βόλο όπου ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 και με σκόρερς του Σάντερσον και Λίτα κέρδισε 2-1 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε στο 44′ με τον Τσιλιγκίρη με σουτ μέσα από την περιοχή. Γκολ που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι διότι θεώρησαν ότι το πλάγιο άουτ εκτελέστηκε από λάθος σημείο. Πλάγιο από το οποίο προήλθε και το γκολ του Ολυμπιακού. Το γκολ μπήκε κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ο ΑΟΧ είχε ισορροπήσει μετά την αρχική επιθετική διάθεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ μπήκε πραγματικά αποφασισμένος, τουλάχιστον, να μη χάσει. Οι αλλαγές του Θωμά Γράφα έπισαν τόπο και ήταν εκείνες που έδωσαν εν τέλει, την νίκη. Ο Σάντερσον μπήκε αλλαγή στο 57 και στο 70′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ισοφάρισε για τον ΑΟΧ. Δύο λεπτά αργότερα μπήκε στο ματς ο Λιρόι Λίτα. Ο Άγγλος επιθετικός έπρεπε να αποδείξει κάποια πράγματα και το κατάφερε με τον πλέον μεγαλειώδη τρόπο. Στο 90′ πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, σούταρε και την “κάρφωσε” στο “Γ” του Δασκαλάκη, κάνοντας το 1-2! Απίστευτο γκολ που πανηγύρισε έξαλλα ο Άγγλος βγάζοντας τη φανέλα του! Λογικό το ξέσπασμα…

Ο ΑΟΧ πέτυχε μια σπουδαία νίκη και εκτός αυτού, έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα διότι πράγματι, η εμφάνισή του Στον Βόλο ήταν καταπληκτική, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου δεν υπήρχε στο γήπεδο…

ΦΑΣΕΙΣ ? ΓΚΟΛ

4? Σουτ του Ζέρη, άουτ η μπάλα από την εστία του Μπλάζιτς.

8? Από φάουλ από δεξιά του Παγώνη, ο Γκέσιος με τακουνάκι στέλνει την μπάλα άουτ.

11? Απίστευτο τετ α τετ του Τσιλιγκίρη με τον Μπλάζιτς, αλλά ο πρώτος στέλνει την μπάλα άουτ!

27? Μπαλιά στην περιοχή ο Δεινόπαπας τσιμπάει την μπάλα από τον τερματοφύλακα Δασκαλάκη και πέφτει κάτω. Ζητά πέναλτι ο ΑΟΧ.

36? Φάουλ του Χιτζίδη, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπλάζιτς η μπάλα.

41? Τρομερή ευκαιρία για τον ΑΟΧ με τον Δεινόπαπα να βρίσκεται σχεδόν τετ α τετ με τον Δασκαλάκη και τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού Βόλου να εξουδετερώνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

43? ΓΚΟΛ: Ο Χιντζιδης πάει να εκτελέσει πλάγιο άουτ και λίγα μέτρα πιο δεξιά και πιο κοντά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μοράν εκτελεί πλάγιο βρίσκει τον Τσιλιγκίρη στην περιοχή που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς! Έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους που αμφισβητούν το γκολ, ωστόσο οι διαιτητές, μετά από διαβουλεύσεις θα το μετρήσουν.

*Οι διαιμαρτυρίες συνεχίστηκαν και μετά το τέλος του ημιχρόνου. Οι άνθρωποι του ΑΟΧ θεωρούν ότι το πλάγιο δεν εκτελέστηκε από το σημείο που βγήκε η μπάλα!

54? Ωραία κίνηση του Σκοπελίτη και σουτ, άουτ η μπάλα.

63? Ωραίο «1-2» Σάντερσον με Δεινόπαπα, σέντρα ο Άγγλος προβολή του Γκέσιου, άουτ η μπάλα

65? Ωραίο σουτ του Δεινόπαπα εκτός περιοχής, λίγο άουτ η μπάλα.

66? Ωραία προσπάθεια του Σαϊνέ, σούταρε έδιωξε ο Δασκαλάκης και στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Σάντερσον καταλήγει άουτ.

70? ΓΚΟΛ: Ωραίο σουτ εκτός περιοχής από τον Σάντερσον στη γωνία του Δασκαλάκη και 1-1!

87? Σέντρα από δεξιά, προβολή Ντε Πέτρις λίγο άουτ η μπάλα!

90? ΓΚΟΛ: Φοβερό γκολ του Λίτα! Σουτ εκτός περιοχής η μπάλα στο «Γ» του Δασκαλάκη που κάνει το 1-2 για τον ΑΟΧ!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σ.Παπαδόπουλος): Δασκαλάκης, Νικολόπουλος, Καραμανλής, Ζέρης, Χιντζίδης, Νάστος, Πολύζος, Τσιλιγκίρης, Μοράν (68? Νικολιάς), Σκοπελίτης (58? Ντε Πέτρις), Αλαμάνης (46? Γουόρντεν).

Α.Ο.ΧΑΝΙΑ (Θ.Γράφας): Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Διαμαντόπουλος, Ρίκκα (57? Σάντερσον), Ηρακλής, Σαΐν, Νύκταρης, Δεινόπαπας (74? Τσούτσης), Γκέσιος (72? Λίτα).