Κύδωνας Χανίων: Συντριβή από τον Τρίτωνα

22.24

Τη χειρότερη του , ίσως,  εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα της Κυριακής (1/11) ο Κύδωνας Χανίων, που ηττήθηκε από τον Τρίτωνα με 63-32 στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού. Η ήττα μπορεί να χαρακητριστεί ως «εντός προγράμματος» απέναντι σε ομάδα με υψηλότερους στόχους, ωστόσο εκείνα που προβληματίζουν είναι η κακή εμφάνιση του δεύτερου μέρους και η πολύ χαμηλή επιθετική συγκομιδή (μόλις 32 πόντοι).

Μολόνοτι ο Κύδωνας ξεκίνησε ζωηρά το ματς, προηγούμενος με 4-0, ο Τρίτωνας με σερί 9-0 πήρε τα ηνία στο παιχνίδι και δεν τα εγκατέλειψε ποτέ. Οι κακές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με την αστοχία στα σουτ αλλά κυρίως την απώλεια ριμπάουντ, έδωσαν στον Τρίτωνα «αέρα» 10+ πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (20-36).

Το «μοτίβο» του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Κύδωνας έκανε το χειρότερο του τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας μόλις 2(!) πόντους. Το ματς εξελίχθηκε σε τυπικής διαδικασίας, στα τελευταία του λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν άνετη και δίκαιη νίκη με 63-32 και τον Κύδωνα να έχει πλέον ρεκόρ 1-3, στα 4 πρώτα ματς πρωταθλήματος.

10ΛΕΠΤΑ: 12-19, 20-36 (ημ.), 22-49, 32-63 (τελ.αποτ.)

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 2, Υφαντόπουλος 5, Αλεξίου 9 (2), Ζανιδάκης 3, Γκιούλης 2, Τσαρουχάς 2, Μπερτίδης, Μπαγάκης 3 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 4, Λιονάκης, Κοντογιάννης 2.

Α.Ο.ΤΡΙΤΩΝ (Μ.Μιχελάκος): Κυριακόπουλος 1, Σμυρλής, Κορακίτης 6, Κουρής 1, Κουκουνιάς 11, Καλαντζής, 2, Γκαβανόπουλος 8 (2), Ζακυνθινός 6, Παπαργυρόπουλος 13, Πλουτέσκι 5 (1), Ανδρεόπουλος 10, Βερτούδος.