Κύδωνας Χανίων: Επίτελους νίκη στον Κλαδισό! 66-58 τον Σπόρτιγκ

22.54
Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και τη δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ (σε 6 παιχνίδια) σημείωσε την Κυριακή (15/11) το απόγευμα ο Κύδωνας Χανίων. Η ομάδα του Κώστα Σδράκα επικράτησε με 66-58 στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού πραγματοποιώντας, κατά διαστήματα, πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον ιστορικό σύλλογο του Σπόρτιγκ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Μετά το “μουδιασμένο” πρώτο δεκάλεπτο, όπου το Σπόρτιγκ προηγήθηκε με 7 πόντους (15-22), ο Κύδωνας Χανίων ανέβασε “στροφές” στο δεύτερο δεκάλεπτο και άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά. Το 19-27 υπέρ του Σπόρτιγκ έγινε (με σερί 8-0) 27-27. Στη συνέχεια ο Κύδωνας πήρε προβάδισμα τριών πόντων 34-31, για να κλείσει το ημίχρονο 34-33 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τρίτη περίοδο, ο Κύδωνας μπήκε δυναμικά και έφτασε τη διαφορά στο +9 (49-40). Τα λάθη σε άμυνα και επίθεση ξανάβαλαν στο παιχνίδι τον Σπόρτιγκ που μείωσε σε 49-47 και 56-53, με την τέταρτη πλέον περίοδο να εξελίσσεται σε “θρίλερ”. Τα τρίποντα του Τσαρουχά και οι πόντοι από τους τρεις “ψηλούς” του Κύδωνα (Αδοντάκης, Κοντογιάννης και Λιονάκης που πέτυχαν συνολικά 36 πόντους) έφεραν τη διαφορά σε επίπεδα 8 πόντων, την οποία και συντήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι τέλους.
Ο Κύδωνας πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη και ενώ ακολουθούν δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια, με Άρη Πετρούπολης και Μαρούσι.
Διαιτητές: Καρακάσης, Κρεστενίτης (Πετράκης)
10λεπτά: 15-22, 34-33 (ημ.), 49-47, 66-58 (τελ.αποτ.)
ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 6, Υφαντόπουλος 3, Αλεξίου 1, Παπαμαστοράκης, Πούρος, Τσαρουχάς 18 (4), Ζανιδάκης, Μπαγάκης, Κολαρετάκης 2, Αδοντάκης 16, Λιονάκης 10, Κοντογιάννης 10.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Στ.Κλήμης): Καστανιώτης 19, Τσαμπής 21 (1), Χατζηνικόλας 12, Παπαπέτρος 1, Χαϊδεμένος 1, Χουζούρης, Κούτρης, Ενεζλής 2, Καραμπάτος, Αγγελής 2.