Ολοκληρώθηκε το 3ο Beach Cup σε Χανιά και Αττική

15.34

Με την συμμετοχή 102 ομάδων και με καλοκαιρινό καιρό ολοκληρώθηκε το 3rd BEACH CUP 2015-16, μία καινοτόμα και πρωτοποριακή ιδέα τουρνουά μπητς Βόλει, που συνδιοργανώνουν ο αθλητικός φορέας ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Beach Volley Tournaments και ο Αθλητικός Σύλλογος Μπητς Βόλει Χανίων.

To BEACH CUP 2015-16 είναι μία σειρά που αποτελείται από 9 τουρνουά Beach Volley, τα οποία διεξάγονται ταυτόχρονα σε ΑΤΤΙΚΗ και ΧΑΝΙΑ κατά την διάρκεια ολόκληρου του έτους και χωρίζονται σε 3 αγωνιστικές περιόδους ανάλογα με την εποχή (AUTUMN Beach Cup, WINTER Beach Cup και SPRING Beach Cup).

Στο BEACH CUP 2015-16 αναμένεται να συμμετάσχουν περισσότεροι από 1800 αθλητές και αθλήτριες κατά την διάρκεια όλης της σεζόν.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που συμμετέχουν έχουν κοινή βαθμολογία και τους δίνεται η δυνατότητα να λάβουν μέρος όποτε το επιθυμούν και στα Χανιά και στην Αττική.
Κάθε αγωνιστική περίοδος αναδεικνύει τους δικούς της πρωταθλητές.

Με την ολοκλήρωση του 3rd Beach Cup, πρωταθλητές Φθινοπωρινής περιόδου βάσει της ατομικής βαθμολογίας σε ΑΤΤΙΚΗ και ΧΑΝΙΑ αναδείχθησαν οι:

? Η Κατερίνα Χριστοδουλάκη (ΧΑΝΙΑ) με 75 βαθμούς στα τουρνουά Γυναικών
? Ο Νικόλας Χαραλαμπίδης (ΧΑΝΙΑ) και Δαμιανός Χατζηδαμιανού (ΧΑΝΙΑ) με 85 βαθμούς στα τουρνουά ανδρών
? Ο Άλκης Αυγουστής (ΑΤΤΙΚΗ) ισοβάθμησε με τον Δημήτρη Αναστασάκη (ΧΑΝΙΑ) με 75 βαθμούς στα τουρνουά μεικτού

Οι πρωταθλητές Φθινοπώρου θα βραβευθούν στο 4th Beach Cup που θα γίνει στις 6 Δεκεμβρίου σε ΑΤΤΙΚΗ και ΧΑΝΙΑ και θα αποτελέσει την έναρξη της Χειμερινής περιόδου.

Το 3rd BEACH CUP που έγινε το Σάββατο 14 και την Κυριακή 15 Νοεμβρίου στους Αγίους Αποστόλους, στις εγκαταστάσεις του Α.Σ. Beach Volley Νέας Κυδωνίας Χανίων είχε τα εξής ιδιαίτερα χαρακτηριστικά:
? MVP για 2η συνεχόμενη φορά αναδείχτηκε η Χριστοδουλάκη Κατερίνα με την διπλή νίκη της σε μεικτό και γυναικών της κατηγορίας two stars.
? Την 1η πρωτιά του Μανώλη Κουτρουμπάκη μετά από 18 χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα.
? Τον συναρπαστικό τελικό στην κατηγορία one star αντρών, όπου Χειλαδάκης και Πρώιμος γύρισαν το εις βάρος τους 8-10 στο ται μπρέικ και κατέκτησαν την 1η θέση, αφήνοντας στο 2ο σκαλί του βάθρου τους Κασιμάτη / Tσιχλάκη.
? Την συμμετοχή της 13χρονης Στάφα Λέντι, όπου κατέκτησε 2 δεύτερες θέσεις -γυναικών και μεικτό- στην κατηγορία one star.
? Τον εξαιρετικό και αμφίρροπο τελικό στην κατηγορία two star αντρών, όπου οι Λίτος / Κουτρουμπάκης επικράτησαν των Χατζηδαμιανού / Χαραλαμπίδη με 2-1 σετ (15-12, 12-15, 11-9).

Αγωνιστικά, στην κατηγορία one star αντρών, οι Χειλαδάκης Κώστας / Πρώιμος Αντώνης επικράτησαν των Κασιμάτη Μιχάλη / Τσιχλάκη Παναγιώτη με 2-1 σετ. Στις γυναίκες η Τουλουπάκη Ρένα με συμπαίκτρια την Αρμουτάκη Λία κέρδισαν τις «μικρές» Φραγκιουδάκη Ράνια / Στάφα Λέντι με 2-1 σετ, ενώ στο μεικτό οι Συνολάκης Τάσος / Τρίμα Έφη νίκησαν τους Αυγουστιανάκη Γιάννη / Στάφα Λέντι με 2-0 σετ. Τις απονομές σημάδεψε η κίνηση του Τάσου, ο οποίος έδωσε το χρυσό του μετάλλιο στην μικρή αντίπαλο του, Λέντι.

Στην κατηγορία two star, στους άντρες, οι Λίτος Μπάμπης / Κουτρουμπάκης Μανώλης επιβλήθηκαν των Χατζηδαμιανού Δαμιανό / Χαραλαμπίδη Νικόλα με 2-1 σετ. Στις γυναίκες, Χριστοδουλάκη Κατερίνα και Μουτσάκη Αντιγόνη ανέβηκαν και πάλι στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, κερδίζοντας τις Σπηλιοπούλου Νατάσα/ Σφιναρολάκη Ιωάννα με 2-0 σετ. Τέλος στο μεικτό, Αναστασάκης Δημήτρης / Χριστοδουλάκη Κατερίνα νίκησαν τους Γαβριήλ Σάκη / Πρωιμάκη Αντιγόνη με 2-0 σετ.

MVP και αυτής της διοργάνωσης ανακηρύχτηκε η Χριστοδουλάκη Κατερίνα η οποία κατέκτησε την 1η θέση στο μεικτό κα στο γυναικείο τουρνουά two star.

Στην Αττική, το 3rd BEACH CUP που έγινε το Σάββατο 14 και την Κυριακή 15 Νοεμβρίου στον αθλητικό πολυχώρο The Wall στην Παλλήνη είχε τα εξής ιδιαίτερα χαρακτηριστικά:
? MVP την Λητώ Δοκοπούλου με την διπλή νίκη της σε μεικτό και γυναικών της κατηγορίας two stars και κέρδισε το έπαθλο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Beach Volley Tournaments
? Τον καλοκαιρινό καιρό που επέτρεψε τους αθλητές και τις αθλήτριες να χαρούν το τουρνουά
? Τον πρώτο τίτλο των Μαρία Ορφανίδου και Διονυσία Καλαμπόκη καθώς και το πρώτο μετάλλιο της Λουσιέν Φαρούτζια στην κατηγορία one star cup
? To come buck του Μιχάλη Μιλλίγκου με την νίκη του μετά από ένα χρόνο με συμπαίκτη τον Δημήτρη Βασιλακόπουλο και του Άγγελου Μπόσκου αντίστοιχα με την συμμετοχή του στον τελικό και συμπαίκτη τον Πάνο Πολίτη
? Τον εξαιρετικό τελικό της κατηγορίας two stars cup, που έγινε σε φιλικό αλλά και πολύ ανταγωνιστικό κλίμα αντίστοιχα μεταξύ των Ηλία Χούτου και Παντελή Μαρτίνου απέναντι στους Χρήστο Γιαρλέλη και Ανδρέα Ξιντάρα.