Κισσαμικός-Καλλιθέα 0-0: Όλα “μηδέν” στο Μάλεμε

15.06

Κισσαμικός και Καλλιθέα είχαν από ένα ημίχρονο, ωστόσο καμία εκ των δύο ομάδων δε σκόραρε, μένοντας στο 0-0 στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα στο γήπεδο του Μάλεμε. Η αναμέτρηση άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ.

Αρκετά κλειστό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις τελικές προσπάθειες να είναι ελάχιστες. Το οξύμωρο είναι πως ο Κισσαμικός έμοιαζε πιο επικίνδυνος παρόλο που η Καλλιθέα ήταν η ομάδα που κυκλοφορούσε την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να χτίσουν μία οργανωμένη επίθεση, όμως, στο 14′ άγγιξαν το γκολ με το σουτ του Μάντζη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Για ένα τρίλεπτο πίεσαν εκμεταλλευόμενοι και την αναταραχή στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά δεν κατάφεραν κάτι.

Ήταν πολύ δύσκολο στους Κρητικούς να πατήσουν περιοχή. Ο Ποσίνκοβιτς δεν ερχόταν σε επαφή με την μπάλα και σχεδόν τα πάντα έπρεπε να περνούν από τα πόδια του Λώττα. Έτσι η Καλλιθέα έχοντας πιο ποιοτικούς παίκτες μπορούσε να έχει την κατοχή της μπάλας με τους Μπούζα, Φράγκο και Αρναρέλλη. Ωστόσο, της έλειπε η καλή τελική επιλογή.

Εκτός αυτού ο Σμυρλής ήταν εκτός αγώνα. Δεν έμπαινε στις φάσεις και δεν προσπαθούσε να βοηθήσει τους συμπαίκτες του να βγάλουν κάποιον συνδυασμο. Η Καλλιθέα πήγαινε κυρίως από αριστερά με τον Αρναρέλλη και τα ανεβάσματα του Τζάκσον, αλλά οι αντιδράσεις της άμυνας του Κισσαμικού ήταν καλές και φάση δεν βγήκε ούτε έτσι.

Ακόμα χειρότερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Οι ομάδες έγιναν πιο επιφυλακτικές γνωρίζοντας ότι οποιοδήποτε λάθος θα κόστιζε. Καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να δώσει ρυθμό και να βγάλει φάσεις.

Ο Κισσαμικός συνέχισε να παίζει για το μηδέν στα μετόπισθεν. Βαττής και Λώττας δεν ήταν αποτελεσματικοί, έγιναν αλλαγή και κάπου εκεί τελείωσε και η οποιαδήποτε προσπάθεια για δημιουργία με τους Τσουβαλτσίδη και Μάνια να μην προσφέρουν κάτι.

Από την άλλη πλευρά, τα επιθετικά όπλα της Καλλιθέας ήταν καλά κλεισμένα. Τραυματίστηκε και ο Τζάκσον, ο οποίος έπαιρνε πολλές επιθέσεις και κάπως έτσι σταμάτησε να είναι απειλητική και η ομάδα του «Ελ Πάσο».

Στα τελευταία λεπτά η ούτως ή άλλως ανώτερη Καλλιθέα έψαξε πιο επίμονα το γκολ κι έκανε ό,τι δεν προσπαθούσε ως τότε, να σουτάρουν δηλαδή οι παίκτες της στην πρώτη ευκαιρία. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε ούτε έτσι και το 2016 ξεκίνησε για τους δύο μονομάχους με μία λευκή ισοπαλία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μιχαηλίδης (Βοιωτίας), βοηθοί οι Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής) και Δουλγεράκης (Ανατ. Αττικής), ενώ τέταρτος ο Μουρτζάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 60′ Σταθάκης – 15′ Αρναρέλλης

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Κουρτεσιώτης, Τσερκέζος, Σταθάκης, Γιαννίτσης, Μάντζης, Λώττας (74′ Μάνιας), Ενγκουέμ, Πότσι, Ποσίνκοβιτς (79′ Βλάχος), Βαττής (67′ Τσουβαλτσίδης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Κατσούλης, Λεβέντης, Πίκολο, Μούκταρης, Τζάκσον (70′ Κατσικογιάννης), Γκίνη, Τεγούσης, Μπούζας (63′ Σταύρου), Φράγκος, Αρναρέλλης, Σμυρλής (85′ Τσίπρας).