Κισσαμικός: Ψυχή και νίκη (1-0) μέσα στην Πάτρα!

23.09

Σπουδαία και δίκαιη εκτός έδρας νίκη για τον Κισσαμικό, στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, απέναντι στην Παναχαϊκή με σκορ 1-0 και? λυτρωτή στις καθυστερήσεις τον Σταθάκη.

Ο Κισσαμικός είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά βρήκε απέναντί του έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, τον Στρέζο, που με τις αποκρούσεις του κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, είχε διατηρήσει ανέπαφη την εστία του.

Ωστόσο στο 92? ο Σταθάκης σκόραρε και χάρισε στον Κισσαμικό τη σπουδαία νίκη.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου της Παναχαϊκής Βασίλη Θεοδωρόπουλου.

Οι φάσεις του αγώνα
6? Σέντρα του Γιαννίτση ο Μάντζης με το στήθος στρώνει την μπάλα στον Τσικουδάκη, που από πλάγια θέση σουτάρει άουτ.
15? Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για το 0-1, με τον Μάντζη να παίρνει την μπάλα από λάθος της άμυνας και να είναι μόνος απέναντι από τον Στρέζο, αλλά να σουτάρει άουτ.
29? Ο Τσουβαλτσίδης πασάρει στον Τσερκέζο, που βγάζει καλή σέντρα για τον Μάντζη, που με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
38? Νέα καλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Ο Μάνιας απέφυγε τον Πινδώνη και έβγαλε τη σέντρα με την μπάλα έπειτα από κόντρες στην περιοχή να φτάνει στον Τσικουδάκη, που σούταρε για να βρει η μπάλα σε αντίπαλο και να καταλήξει ελάχιστα έξω από την εστία.
45+1? Εκτέλεση φάουλ του Τσερκέζου η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
72? Φάουλ του Λώττα άουτ.
74? Μακρινό σουτ του Ι. Λαμπρόπουλου μπλοκάρει εύκολα ο Λαζαρίδης.
82? Από πλάγια θέση ο Ποσίνκοβιτς μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Στρέζο να αποκρούει σε κόρνερ.
83? Ο Λώττας μέσα στην περιοχή σηκώνει την μπάλα για τον Μάντζη, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στρέζος.
84? Κόρνερ του Λώττα, ο Γιαννίτσης δεν μπορεί να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Ενγκουέμ, το δυνατό σουτ του οποίου αποκρούει ξανά ο Στρέζος.
90+2? ΓΚΟΛ: Φάουλ του Λώττα, κεφαλιά του Σελινιωτάκη και νέα σπουδαία επέμβαση του Στρέζου, με τον Σταθάκη ωστόσο να σκοράρει με προβολή στην εξέλιξη της φάσης.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αθηνών)
Βοηθοί: Φωτόπουλος-Ντάλλας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου)

Κίτρινες κάρτες: Γ. Λαμπρόπουλος (45+2?), Ι. Λαμπρόπουλος (52?),

Παναχαϊκή (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χύσα, Ασίγκμπα, Γ. Λαμπρόπουλος, Ι. Λαμπρόπουλος, Τρίγκας, Πινδώνης, Μητροπουλος (87? Σαμπατάκος), Ρόκας (61? Παπανικολάου), Χαρτσιάς (80? Μουκίδης), Πέδρο.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Πότσι (81? Σελινιωτάκης), Ενγκουέμ, Τσουβαλτσίδης (59? Λώττας), Μάνιας (74? Ποσίνκοβιτς), Τσικουδάκης, Μάντζης.