Αγκαλιά με την άνοδο ο ΟΦΗ!

22.09

Μια αγωνιστική πριν το φινάλε το πρωταθλήματος στον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής, ο ΟΦΗ πήρε αυτό που εδώ και καιρό δικαιούται.

Την πρωτιά στην κατηγορία.

Η κρητική ομάδα πέρασε με το διπλό απο τον Αλιμο (0-1) και σε συνδιασμό με την ισοπαλία του Φωστήρα στην Επισκοπή (1-1), ο ΟΦΗ ξέφυγε με δυο βαθμούς στην κορυφή, ενώ υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική τον Φωστήρα στο Γεντί Κουλέ, όπου ο ΟΦΗ με νίκη ή ισοπαλία κατακτάει το πρωτάθλημα και παίρνει την άνοδο!

Το 1-0 του ΟΦΗ στον Αλιμο, δεν δείχνει την εικόνα του αγώνα, καθώς ο ΟΦΗ είχε τρία δοκάρια (!) και πολλές χαμένες ευκαιρίες και θα μπορούσε το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Τελικά το γκολ του Πόποβιτς στο 27′ χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ, αλλά και το «χρυσό» τρίποντο.

Ο Κροάτης επιθετικός ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο και σημάδεψε και δυο φορές τα δοκάρια (38′ και 43′). Ενώ και ο πάντα δραστήριος Καλέ στο 25′, πλάσαρε ιδανικά, με το δεξί πόδι στην απέναντι γωνία, αλλά η ρίζα σταμάτησε στη ρίζα της δοκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και παρ’ ότι δεν κατάφερε να βάλει έγκαιρα ένα δεύτερο γκολ και να «τελειώσει» το ματς νωρίτερα, τελικά κράτησε το 1-0 μέχριτο τέλος και πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Ενα «σφίξιμο» που ένοιωσε ο Κώτσιος στο 72′ και αντικαταστάθηκε απο το Νίκο Νιόπλια, θα αξιολογηθεί τη Δευτέρα απο το ιατρικό επιτελείο του ΟΦΗ, αλλά σε πρώτη φάση δεν φαίνεται κάτι σοβαρό, που μπορεί να στερήσει την συμμετοχή του σπουδαίου αμυντικού του ΟΦΗ, απο το παιχνίδι της Κυριακής με τον Φωστήρα στο Γεντί Κουλέ.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Δραγάτη, Γουρνιά, Καραθανάση.

Τράχωνες Αλίμου: Μακρίδης, Γοργάκης, Κακούτης (46′ Αντιμίρ), Αφράτης, Κολλινιάτης, Ντούτης, (46′ Κάλφας), Χακραμα, Κατσαδούρος (69′ Τσαλάκου), Πετούσης, Χρηστου.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κώτσιος (72′ λ.τ. Γκούμας), Φαζός, Νάστος, Σαχινίδης (67′ Φαμπίνιο), Φραγκουλάκης, Πόποβιτς, Χαντί (86′ Φουκαράκης), Καλέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12′ Σουτ του Καλέ απο καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.

14′ Ατομική προσπάθεια και σούτ του Καλέ, η μπάλα στα σώματα των παικτών του Αλίμου, πριν περάσει την γραμμή τέρματος.

22′ Σούτ του Χαντί απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

25′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ πλασάρει ιδανικά στην απέναντι γωνία, η μπάλα στη ρίζα της αριστερής δοκού.

27′ Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Πόποβιτς με σέντρα-σουτ με το αριστερό, αιφνιιδιάζει τον τερματοφύλακα και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

38′ Ο Καλέ βγάζει έτοιμο γκολ στον Πόποβιτς, ο οποίος «σκάβει» τη μπάλα, αλλά αυτή σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι!

43′ Νέα ασίστ του Καλέ στον Πόποβιτς, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

53′ Σούτ του Καλέ απο καλή θέση, η μπάλα λίγο πάνω απο τα δοκάρια.

55′ Ωραία πάσα του Φραγκουλάκη στον Καλέ, ο οποίος πλασάρει, αλλά ο γκολκήπερ των Τραχώνων διώχνει.

56′ Ατομική προσπάθεια και σούτ του Καλέ, η μπάλα λίγο άουτ.

65′ Κεφαλιά του Σαχινίδη, ο γκλκήπερ των Τραχώνων διώχνει σε κόρνερ.

68′ Η μοναδική απειλητική φάση των γηπεδούχων. Σούτ του Χρήστου έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

76′ Ο Χαντί αφύλακτος απο καλή θέση, πλασάρει άουτ.

78′ Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με τον Κιάσσο, να πλασαρει διαγώνια, αλλά ο τερματοφύλακας του Αλίμου, έδιωξε τη μπάλα.

83′ Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με τον Πόποβιτς να πλασάρει άουτ με το δεξί απο καλή θέση.

89′ Ο Καλέ ξανά σε θέση βολής πλασάρει, ο γκολκήπερ του Αλίμου διώχνει.