Αυλαία στο 9ο Διεθνές Τουρνουά της Παλαιόχωρας!

14.09

Για άλλη μια χρονιά, το 9ο στη σειρά Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά της Παλαιόχωρας έκλεισε την αυλαία του, προσφέροντας έντονες συγκινήσεις! Η διεθνή καθιέρωση που γνώρισε μέσα σ’ αυτά τα χρόνια διεξαγωγής του αντικατοπτρίζεται όχι μόνο από την τεράστια συμμετοχή (που φέτος ξεπέρασε κάθε προηγούμενο), αλλά και τα έντονα συναισθήματα που προκαλεί σε όλους τους παίκτες και συνοδούς όταν φτάνει η ώρα της τελετής λήξης. Παίκτες, που μόνο θετικά σχόλια έχουν να πουν για την οργάνωση, την ποιότητα του τουρνουά αλλά και τις συνθήκες φιλοξενίας στο τόσο όμορφο αυτό μέρος. Και βέβαια, επιστέφοντας στις χώρες τους, οι παίκτες αυτοί αποτελούν την καλύτερη διαφήμιση του τουρνουά, έτσι ώστε κάθε χρόνο να γίνεται ακόμη μαζικότερο.

Οι διοργανωτές του τουρνουά, (Δήμος Καντάνου Σελίνου, Περιφέρεια Κρήτης και η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) παρά την κρίση που διανύουμε φρόντισαν να μην κάνουν περικοπές στις παροχές προς την διοργάνωση έτσι ώστε το τουρνουά να διατηρηθεί στα ψηλά επίπεδο όλων των προηγούμενων ετών που το καθιέρωσαν στην κορυφή των Ελληνικών διοργανώσεων.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα την πρώτη θέση κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του τουρνουά ένας Έλληνας Γκραν μετρ ο Στέλιος Χαλκιάς! Ένας καταξιωμένος σκακιστής με πάρα πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του και ο οποίος τέσσερις φορές έχει μπει σε τριάδα Πανευρωπαϊκών και Παγκόσμιων Νεανικών διοργανώσεων. 2ος τερμάτισε ο Bernadskiy Vitaly από την Ουκρανία και την 3η θέση κατέκτησε ο Nevednichy Vladislav από την Ρουμανία. Οι τρεις αυτοί παίκτες είχαν από 7,5 βαθμούς. Στην γυναικεία κατάταξη μετά από έντονο συναγωνισμό και πολλές εναλλαγές στην κορυφή την 1η θέση κατέκτησε η Bulmaga Irina από την Ρουμανία με 6,5 βαθμούς, 2η η 16χρονη Ashritha Eswaran από τις ΗΠΑ η οποία είναι και η Πρωταθλήτρια Ηπείρου Αμερικής! 3η η Altan Ulzii Enkhtuul από την Μογγολία με 6 βαθμούς.

Στις ειδικές κατηγορίες και στην κατηγορία βετεράνων (άνω των 60 ετών) την 1η θέση πήρε ο Roberto Primavera από την Ιταλία, 2ος ο Detlef Tobor από τη Γερμανία και 3ος ο Norbert Veitsch από την Αυστρία. Στον αντίποδα ακριβώς ειδική βράβευση υπήρχε για τον μικρότερο σκακιστή τον 6χρονο Zherdev Radomir που ταξίδεψε από τη Ρωσία για να συμμετάσχει και ο οποίος εξέπληξε με την ποιότητα του παιχνιδιού του, ένα όνομα το οποίο θα ακούσουμε πολλές φορές στο μέλλον! Στην κατηγορία κάτω των 18 ετών την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ανδρέας Κελίρης ο οποίος ήταν μόνιμα στις πρώτες θέσεις κυνηγώντας μία νόρμα GM που θα σήμαινε και τίτλο αλλά για την οποία ήθελε μισό βαθμό επιπλέον. Την 2η θέση κατέκτησε ο Αργύρης Παπαδόπουλος και 3ος ο Δημήτρης Τσεκμές. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Ευαγγελία Πετράκη, 2η η Λιάπη Φιλίππα και 3η η Louise Adrian από τη Γαλλία. Στην κατηγορία κάτω των 16 ετών την 1η θέση κατέκτησε ο Θεόδωρος Καλογριδάκης, 2ος ο Νικόλας Θεοδώρου και 3ος ο Gallagher Daniel. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Tukaeva Adeleya από την Ρωσία, 2η η Βοζινάκη Ανθή, και 3η η Φιλοξένη Δανάη. Στην κατηγορία κάτω των 14 ετών 1ος τερμάτισε ο Tomasi Albert από την Γαλλία, 2ος ο Χρήστος Κράλλης και 3ος ο Νίκος Γεωργακόπουλος. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Zakharova Diana από την Ρωσία, 2η η Tukaeva Aida από την Ρωσία και 3η η Kseniya Badrakova από την Ρωσία. Στην κατηγορία κάτω των 12 ετών την 1η θέση κατέκτησε ο Adrian Leopold από την Γαλλία, 2ος ο Πατρελάκης Ευάγγελος και 3ος ο Γιώργος Παπαδημητράκης. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Aksithi Eswaran από τις ΗΠΑ, 2η η Ευαγγελία Καραβιτάκη και 3η η Καντεράκη Μαρία Μυρτώ. 1ος τοπικός παίκτης ήταν ο Σταύρος Βλησίδης, 2ος ο Νίκος Γεωργιακάκης και 3ος ο Alex Brataleanu. Στην ομαδική βαθμολογία 1ος σύλλογος αναδείχτηκε η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων. Αυτό που μπορούμε όμως να επισημάνουμε είναι τα οφέλη που έχουν οι παίκτες μας αγωνιζόμενοι σε μία τόσο υψηλή διοργάνωση. Πάρα πολλές οι εκπλήξεις πολλά τα θετικά αποτελέσματα εναντίον ισχυρών παικτών μαθαίνοντας έτσι να μη φοβούνται αντιμετωπίζοντας τους κατάματα και έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους!

Στην τελετή λήξης παρευρέθηκαν από το Δ.Σ. του Δήμου Καντάνου Σελίνου η Πρόεδρος της Κοινωφελούς εταιρείας κ. Περράκη Νίνα, η αντιδήμαρχος κ. Σταματία ο κ. Μαρκουλάκης Πολύδωρος ο κ. Σταθάκης Χρυσοβαλάντης και από την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων η κ. Παπαδογιαννάκη Κωνσταντίνα η υπεύθυνη για θέματα αθλητισμού κ. Ζομπανάκη Κατερίνα και σύσσωμο το Δ.Σ. της ΣΑΧ.

Διοργανωτές αυτής της μεγάλης σκακιστικής σύναξης, από τις ισχυρότερες και μαζικότερες του είδους της στην Ελλάδα, είναι ο Δήμος Καντάνου Σελίνου και ο Σκακιστική Ακαδημία Χανίων με συνδιοργανωτή την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων. Εξαιρετικά πολύτιμη φέτος για την πραγματοποίηση του τουρνουά ήταν η συμβολή του επιχειρηματικού κόσμου, που παρά των οικονομικών δυσκολιών στάθηκε δίπλα στη διοργάνωση – Κεντρικοί χορηγοί: η ΗΛΕΚΤΩΡ Α.Ε., η ΥΔΡΟΑΙΟΛΙΚΗ ΑΙΓΑΙΟΥ Α.Ε., Χορηγοί: είναι το εμπορικό επιμελητήριο Χανίων, ο ΣΥ.ΦΑ.Χ. η ενεργειακή εταιρία Σοφιανός Σ. – Παπαγιαννάκης Ι., τα ηλεκτρικά είδη ΣΚΟΡΔΥΛΑΚΗΣ, το φωτογραφείο «ΦΩΤΟΠΟΛΙΣ», οι ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ, η Creta Fresh, η ΑΒΕΑ, ο Εμπορικός σύλλογος Παλαιόχωρας και ο σύλλογος εστίασης Παλαιόχωρας. Πλήρεις κάλυψη του τουρνουά υπάρχει στον ιστοτόπο www.chaniachess.gr, με κάθε σχετική πληροφορία (αποτελέσματα, βαθμολογίες, παρτίδες) αλλά και οπτικό υλικό.