Φιλική ήττα του Ρεθύμνου Cretan Kings στη Ρόδο από τον Κολοσσό

10.15

Στην Ρόδο και στο Βενετόκλειο έδωσε το τρίτο του φιλικό παιχνίδι το Ρέθυμνο Cretan Kings σήμερα, το οποίο γνώρισε την ήττα με 83-78 από τον Κολοσσό, στο πλαίσιο των αγώνων προετοιμασίας εκτός Κρήτης.

Έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο αντιμετώπιζαν σήμερα οι παίκτες μας, στο πιο δυνατό φιλικό μέχρι στιγμής. Οι προπονητές μας Σταύρος Μυκονιάτης και Δημήτρης Μητρόπουλος έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, ενώ θα έχουν το περιθώριο μέχρι τις 8 Οκτωβρίου (η πρεμιέρα της Basket League), μαζί με τον κόουτς Τόνι Κωνσταντινίδη, να διορθώσουν πράγματα.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο Cretan Kings αναδείχθηκε ο Γκάρι Τάλτον με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Φιτζπάτρικ (15π.), Άρνολντ (14π.) και Χριστοδούλου (11π.). Αύριο θα ετοιμάσουν εκ νέου τις βαλίτσες τους, καθώς το μεσημέρι θα αναχωρήσουν για το τουρνουά της Βενετίας «City of Caorle», στην πρώτη εξόρμηση της ομάδας μας εκτός ελληνικών συνόρων.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τους Κώττα, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλο και Τάλτον στο αρχικό σχήμα. Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό, όντας αλάνθαστοι από μακρινή και μέση απόσταση με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 3-8 στο 3’. Στην συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν σερί 7-2 και ισοφάρισαν σε 10-10 στο 5’, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες μέχρι το 15-15, όταν ένα ξέσπασμα από τους Άρνολντ, Χριστοδούλου και Έντουαρντς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας για πρώτη φορά με +6 (23-29), που ήταν και το σκορ του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο
Στην συνέχεια, ο Κολοσσός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο 14’ με 35-34, Όμως, ο Τάλτον με 2 συνεχόμενα τρίποντα επανέφερε την διαφορά των 5 πόντων (35-40). Από κει και έπειτα η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει στόχο με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να πετύχει σερί 17-1 για το 52-41 στο 18’, με τον Χριστοδούλου να διαμορφώνει το 52-44 του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο -13 (59-46) για το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον Φιτζπάτρικνα βρίσκει τις λύσεις επιθετικά και με 5 δικούς του πόντους να μειώνει στο 59-53 στο 26’. Όμως, τα πολλά λάθη στην συνέχεια, έδωσαν την ευκαιρία στον Κολοσσό να επαναφέρει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (66-53). ΟιΧριστοδούλου και Ζάμπας απάντησαν (68-59) αλλά ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα από τους γηπεδούχους έκανε το 71-59 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο
Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, με τους παίκτες μας να πιέζουν αποτελεσματικά και να μειώνουν με τους Άρνολντ και Τάλτον σε 71-65 στο 34’. Μάλιστα, ο Κώττας με υπέροχη προσπάθεια άφησε την μπάλα στο καλάθι στο 35’, κάνοντας το 73-67. Αν και προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά, τελικά ο Κολοσσός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 52-44 (ημιχρ.), 71-59, 83-78 τελικό.
Κολοσσός Ρ. (Άρης Λυκογιάννης): Χολ 9(2), Παπαδάκης, Λιάπης, Ρέντικ 19, Τσούκου 11(2), Βασιλόπουλος 5(1), Γεωργαλλής, Γουότσον 9, Αγγελάκος 3, Άχονεν 9(1), Μπέρι 18(3).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης – Μητρόπουλος): Χριστοδούλου 11, Κώττας 4, Γιαννόπουλος 1, Παναρετάκης, Άρνολντ 14(2), Φιτζπάτρικ 15(2), Τάλτον 20(3), Έντουαρντς 8(1), Ζάμπας 5(1), Θεοδωρίδης, Καμπερίδης.