0-0 Δεν έ-Χ-ασε ούτε στα Γιάννινα ο Πλατανιάς

17.58

Αήττητη συνεχίζει η ομάδα του Πλατανιά στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το 0-0 στους Ζωσιμάδες απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ετσι μετά από τρεις αγώνες έχει συγκεντρώσει 7 βαθμούς, με τους 4 μάλιστα από αυτούς να είναι κερδισμένοι μακριά από τα Περιβόλια.

Ο Πλατανιάς, σε έναν εξαιρετικά δύσκολο αγωνιστικό χώρο, ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του και θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη, καθώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έχασε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αργός και οι καλές στιγμές μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού. Μόλις στο 3′ ο Ζάιρο έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Πλατανιά, έδωσε στον Μαμπουλού, αλλά ο γκολκίπερ  Δημήτρης Σωτηρίου βγήκε… νικητής στο τετ α τετ.

Η απάντηση από τον Πλατανιά ήρθε με δύο καλά σουτ του Μανούσου και του Γιακουμάκη, ενώ στο 43΄ ο Μενδρινός εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Περιστερίδης απέκρουσε με δυσκολία.

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καλή στιγμή στο 51′, όταν ο Μενδρινός σέντραρε από δεξιά, ο Μανούσος έκανε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τέσερα λεπτά αργότερα ο Αποστολόπουλος πήρε τη μπάλα έπειτα από λάθος του Λίλα, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Γιακουμάκη που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπέριο και κατέληξε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ απείλησε στο 62ο λεπτό με κεφαλιά του Ναδάλες, αλλά ο Σωτήριου για μια ακόμα φορά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 89ο λεπτό με δέκα παίκτες μετά από την αποβολή του Λίλα σε μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη, ο οποίος στο 92ο βρέθηκε έπειτα από κόρνερ του Γουνδουλάκη στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το σουτ στην κίνηση που έπιασε έφυγε άουτ.