Κισσαμικός: Ισοπαλία με Λεβαδειακό και… πρωτιά στον όμιλο!

17.12

Στα ίσα κόντραρε ακόμα μία ομάδα της Super League ο Κισσαμικός, που αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον Λεβαδειακό, για την 3η αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Καστελλίου παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε στο αρχικό σχήμα της εν όψει του αγώνα πρωταθλήματος με την Αναγέννηση Καρδίτσας έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο. Αποτέλεσμα της καλής εικόνας ήταν το γκολ που πέτυχε στο 28’ ο Βλάχος με ωραία προσπάθεια. Νωρίτερα ο Πολίτης είχε δείξει τα αντανακλαστικά του αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάντζιος (20’).

Από μία αδράνεια στην άμυνα ο Γιακουμάκης στο 50’ ισοφάρισε για τον Λεβαδειακό και το 1-1 έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος.

Ξεχωριστή στιγμή, εκτός της πρωτιάς που κατέλαβε η ομάδα μας στον 8ο όμιλο, η πρώτη συμμετοχή σε εθνική διοργάνωση για τους 17χρονους ποδοσφαιριστές Γιάννη Λουβιτάκη και Νίκο Καβράκη. Ντεμπούτο με τη φανέλα του Κισσαμικού έκαναν ακόμα  ο 20χρονος Βασίλης Φυντικάκης και Παντελής Αντωνιάδης.

Οι φάσεις του αγώνα
2’ Γύρισμα του Μάντζιου, προβολή του Βασιλείου η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
12’ Διπλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία. Ο Δασκαλάκης απέκρουσε το σουτ του Βλάχου και στη συνέχεια στο σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του Ουόν και απομακρύνθηκε.
20’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Σωτηριάδης καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Αντωνιάδη στον Βασιλείου, αλλά ο Πολίτης με εντυπωσιακή εκτίναξη αποκρούει την εκτέλεση του Μάντζιου.
28’ ΓΚΟΛ: Νέα υποδειγματική αντεπίθεση για τον Κισσαμικό, ο Μάντζης πασάρει στον Βλάχο που… πατάει περιοχή, αποφεύγει έναν αντίπαλο και με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
33’ Σουτ του Τιάγκο Σίλβα μπλοκάρει την μπάλα ο Δασκαλάκης.
38’ Σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα καταλήγει άουτ.
39’ Εκτέλεση φάουλ του Μάντζιου, μπλοκάρει την μπάλα ο Πολίτης.
50’ ΓΚΟΛ: Ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα του Κισσαμικού και από κοντά στέλνει με το… γόνατο την μπάλα στα δίχτυα.
51’ Σουτ του Ποκόνγκ ψηλά άουτ η μπάλα.
54’ Σέντρα του Μάντζιου κεφαλιά του Βασιλείου η μπάλα καταλήγει άουτ.
71’ Σε εκτέλεση φάουλ ο Μαρτίνεθ στρώνει την μπάλα στον Βλάχο, που επιχειρεί το σουτ και η μπάλα καταλήγει έξω από την εστία.
73’ Σουτ του Γιακουμάκη από πλάγια θέση αποκρούει ο Πολίτης.
81’ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Λεβαδειακού, η μπάλα φτάνει εκτός περιοχής στον Τιάγκο Σίλβα, που με σουτ τη στέλνει άουτ.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Τρουλινός-Αντ. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (19’), Αντωνιάδης (20’), Βλάχος (26’), Καλτσάς (65’), Βασιλείου (69’), Μάγκας (83’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Φυντικάκης (78’ Λουβιτάκης), Παντελάκης (46’ Σελινιωτάκης), Γκούμας, Κουρέλλας, Αντωνιάδης, Τιάγκο Σίλβα, Βλάχος (78’ Καβράκης), Μαρτίνεθ, Ποκόνγκ, Μάντζης.

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Δασκαλάκης, Τόπι, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Ζεζίνιο (80’ Καψάσκης), Καλτσάς, Παππάς (54’ Σένκα), Γιακουμάκης, Βασιλείου (69’ Μάγκας), Μάντζιος.