ΑΟΧ – Πλατανιάς 1-2

16.46

Σε έναν αγώνα όπου όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ο Πλατανιάς επικράτησε του ΑΟ Χανιά με 2-1 στο γήπεδο Περιβολίων, παρά το ότι βρέθηκε να χάνει από το 3’. Ήταν έπειτα από ένα κόρνερ που κέρδισε ο ΑΟΧ από αριστερά, όταν ο Χάρις Ντιλαβέρ επιτέλους σκόραρε – μόνο που το έκανε στην εστία της δικής του ομάδας, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά. Το προβάδισμα του ΑΟΧ όμως δεν διατηρήθηκε για πολύ. Στο 23’, μια κάθετη πάσα που δεν μπόρεσαν να ανακόψουν οι δύο στόπερ των γηπεδούχων κατέληξε στον Γιακουμάκη και εκείνος πέφτοντας πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 1-1. Έπειτα από τρία λεπτά, η σέντρα του Ηλιάδη βρήκε τον αμαρκάριστο Ντίνα που από απόσταση αναπνοής έκανε με κεφαλιά το 1-2 και κάπου εκεί ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε. Δύο υποψίες ευκαιριών σημειώθηκαν μέχρι το 45’ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν έγινε απολύτως τίποτα ως το 82, όταν ο Γιακουμάκης επιχείρησε ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι που όμως δεν ήταν αρκετά απειλητικό. Τελικα ο Πλατανιάς επικράτησε του ΑΟΧ με 2-1.