Κισσαμικός – Απόλλων 0-1

17.33

Ποδαρικό με το αριστερό για το 2017 για την ομάδα του Κισσαμικού, που ηττήθηκε στο Μάλεμε από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 0-1.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που έγινε ξανά σε δύσκολες καιρικές και γηπεδικές συνθήκες, σημειώθηκε στο 54’ από τον Πετρόπουλο.

Ο Απόλλων μπήκε πιο απειλητικά στο ματς, έχοντας καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο Κισσαμικός ισορρόπησε το παιχνίδι και δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Χιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων σκόραρε στη 54’ με τον Πετρόπουλο και στη συνέχεια ο Κισσαμικός τον… καθήλωσε στα “καρέ” του. Οι φιλοξενούμενοι με αρκετές καθυστερήσεις και διακοπές του αγώνα προσπάθησαν να… ροκανίσουν τον χρόνο και τα κατάφεραν και με την ανοχή του ρέφερι, που έδειξε μόλις 4’ καθυστερήσεις σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού ήταν ελάχιστος!

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χιώτης με σπουδαία επέμβαση αρνήθηκε το γκολ της ισοφάρισης στον Μάντζη.

Οι φάσεις του αγώνα
1’ Στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Κάσσος θα βγει στην πλάτη της άμυνας και με σουτ θα στείλει την μπάλα άουτ.
2’ Σουτ του Τζάνη, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
11’ Σουτ του Μαρτίνεθ από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε ο Χιώτης.
12’ Σουτ του Κονέ η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Λαζαρίδη.
28’ Ο Μαρτίνεθ εκτελεί το φάουλ και ο Χιώτης πέφτει στη γωνιά του και αποκρούει.
45’ Εκτέλεση φάουλ του Σταθάκη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Χιώτη.
49’ Ο Μίλιτς υπό την πίεση του Κύργια επιχειρεί το σουτ και ο Χιώτης μπλοκάρει χωρίς δυσκολία.
54’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ από τον Χιντζίδη, κεφαλιά του Πετρόπουλου και 0-1.
73’ Φάση διαρκείας με τα σουτ των Ποκόνγκ και Μάντζη να κοντράρονται από αμυνόμενους και το δυνατό σουτ του Γκούμα να φεύγει για λίγο έξω από την εστία.
84’ Πέσιμο του Μίλιτς μέσα στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι.
84’ Σουτ του Σταθάκη από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Χιώτης.
85’ Ο Ποκόνγκ κάνει τις προσποιήσεις και το σουτ και ο Χιώτης μπλοκάρει.
90+3’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάντζη στην πλάτη της άμυνας να πλασάρει και τον Χιώτη να αποκρούει με το πόδι.

Διαιτητής: Αντιπαριώτης (ΕΠΣ Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Μήταρης (ΕΠΣ Αν. Αττικής)-Τρουλινός (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ρομάνο (20’), Βλάχος (25’), Τσιάρας (27’), Σταθάκης (37’), Ντάσιος (44’), Μίλιτς (71’), Βαλεριάνος (74’), Λαζαρίδης (89’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσοντάκης, Σελινιωτάκης, Σταθάκης, Κουρέλλας, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα, Μάριο Μαρτίνεθ (73’ Κίκε), Βλάχος (59’ Μάντζης), Θέος (59’ Ποκόνγκ), Μίλιτς.

Απόλλων (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Ντάσιος, Κύργιας, Δεληζήσης, Χιντζίδης (59’ λ.τρ. Βαλεριάνος), Κονέ, Τσιάρας, Ρομάνο (46’ Σιατραβάνης), Τζάνης (78’ λ.τρ. Πάνος), Κάσσος, Πετρόπουλος.