Κισσαμικός: Περήφανη εμφάνιση στη Λεωφόρο

11.16

Σε ένα ιστορικής σημασίας παιχνίδι για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα μας έκανε αξιοπρεπή εμφάνιση στη Λεωφόρο αλλά ηττήθηκε με 3-0 από τον Παναθηναϊκό, σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ειδικότερα ο Κισσαμικός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ δημιούργησε και επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Στιλ. Το γρήγορο γκολ του Μπεργκ (49’) στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και έκανε πιο δύσκολο το έργο της ομάδας μας, που παρόλα αυτά στη συνέχεια προσπάθησε να μεταφέρει το σκηνικό στην αντίπαλη εστία και απείλησε με τον Σελινιωτάκη στο 58’. Στο 74’ ο Λέτο με κεφαλιά από φάουλ του Μέστο έκανε το 2-0, αλλά στη φάση υπάρχει καθαρό κράτημα και επιθετικό φάουλ του Τελάντερ στον Παντελάκη. Στο 90’ ο Βλαχοδήμος κέρδισε πέναλτι από τον Λαζαρίδη, το οποίο αξιοποίησε ο Λέτο για το 3-0.

Οι φάσεις  του αγώνα

15’ Ωραία προσπάθεια του Κίκε από τ’ αριστερά ο Τελάντερ σωτήρια απομακρύνει προ του Ποκόνγκ.
17’ Σέντρα του Βλαχοδήμου προβολή του Βιγιαφάνιες άουτ.
23’ Από λάθος στην άμυνα ο Ποκόνγκ γίνεται κάτοχος της μπάλας και με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
30’ Σουτ του Μαρινάκη κόντραρε σε σώματα σουτ του Βιγιαφάνιες άουτ.
39’ Σουτ του Μαρινάκη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
49’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Βλαχοδήμου ο Μπεργκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη.
58’ Φάουλ του Κίκε κεφαλιά του Σελινιωτάκη η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
74’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μέστο, ο Τελάντερ τραβάει καθαρά τον Παντελάκη και τον ρίχνει στο έδαφος ο κ. Πουλημάς δεν καταλογίζει το φάουλ και ο Λέτο με κεφαλιά σκοράρει για το 2-0.
77’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη άουτ.
90’ ΓΚΟΛ: Ο Βλαχοδήμος κερδίζει πέναλτι από τον Λαζαρίδη και ο Λέτο το εκτελεί εύστοχα για το 3-0.

Διαιτητής: Πουλημάς (ΕΠΣ Κέρκυρας)
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)-Δημόπουλος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Μιχαηλίδης (ΕΠΣ Βοιωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Χουχούμης (12’), Τσερκέζος (16’), Παντελάκης (74’), Χατζηγιοβάννης (84’)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουχούμης, Μαρινάκης, Λουντ, Μπουμάλ (59’ Λέτο), Βιγιαφάνιες (75’ Χατζηγιοβάννης), Βλαχοδήμος, Μπεργκ (79’ Ρινάλντι).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα, Μάριο Μαρτίνεθ (77’ Σταθάκης), Κίκε (63’ λ.τρ. Μάντζης), Ποκόνγκ (71’ Θέος), Μίλιτς.