Μεγάλη νίκη η ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στα Ζωνιανά!

16.35

Η έντονη βροχόπτωση έκανε τo τερέν «βαρύ» και το έργο των ποδοσφαιριστών εξαιρετικά δύσκολο. Η φιλοξενούμενη πίεσε από το ξεκίνημα και με τέρματα των Παληγιώργου (65'), Βεστάκη (80') και Αρσενίεβιτς (87') πήρε μεγάλη νίκη με 3-0.
Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Ντα Κόστα να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Ανδρεαδάκη να διώχνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Καρβουνάρης έκανε το σουτ με τη μπαλα να μπλοκάρεται πάνω στη γραμμή. Στο 6' ο ΑΕΕΚ είχε και τρίτη ευκαιρία, με τον Αρσενίεβιτς να κάνει τη σέντρα και την κεφαλιά του Τσίτα να περνά άουτ. Η πίεση της ΑΕΕΚ συνεχίστηκε και στο 7' ο Ντα Κόστα έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ και πάλι. Στο 24’ το σουτ του Τσίτα δεν βρήκε και πάλι στόχο και στο 29' ο Ανδρεαδάκης μπλόκαρε το σουτ του Τεντάκη. Η πρώτη καλή φάση για τον Ερμή ήρθε στο 31' με το σουτ του Τοπούζη να κοντράρει σε αμυντικό. Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν στο 34', με τον Σουμπασάκης να σουτάρει άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και πάλι και στο 65' να κάνουν το 1-0 με σουτ του Παληγιώργου. Κι ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, στο 80' ο Βεστάκης με πλασέ στη δεξιά γωνία του Ανδρεαδάκη έκανε το 2-0 έπειτα από αντεπίθεση της ομάδας του. Στο 87' η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου για την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, καθώς το λάθος του Ανυφαντάκη εκμεταλλεύτηκε ο Βεστάκης, που έδωσε στον Αρσενίεβιτς, ο οποίος με πλασέ έκανε το 3-0.
Ερμής Ζωνιανών (Γιώργος Πετράκης): Ανδρεαδάκης, Ανυφαντάκης, Γιακουμάκης, Κοζυράκης (72’ Σκουτέλης), Πασιαλής (46’ Πλουσής Δ.), Πλουσής Β., Ρόβας, Ταβλαδωράκης, Τοπούζης (55’ Καραγκιόζι), Φαμπίνιο, Χατζηβασίλης
ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Βουρβαχάκης, Δημήτρης, Καρβουνιάρης, Παληγιώργος, Σέχου, Τεντάκης, Σουμπασάκης (85’ Ταταράκης), Ντα Κόστα (76’ Κυπράκης), Αρσενίεβιτς, Τσίτας (52’ Βεστάκης).
Διαιτητής: Κραγασάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Τρουλινός, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)