Παπαβασιλείου ο αναμορφωτής – ΑΟ Χανιά-Τρίκαλα 1-0

18.58

Σε βαρύ αγωνιστικό χώρο διεξήχθη το παιχνίδι του ΑΟ Χανιά με τον ΑΟ Τρίκαλα, ενώ ο δυνατός άνεμος δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών. Οι γηπεδούχοι όμως στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 10’ ο Βαρούχας έκανε το σουτ, ο Αθανασόπουλος απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Αποστολόπουλο, ο οποίος έδωσε στον Βανκεβάι, που με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 38’ ο Κουσκουνάς σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, γιατί καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ. Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση ως το τέλος του ημιχρόνου δεν είχαν αποτέλεσμα, με τα σουτ των Πίντο και Στεφάνοβιτς να είναι άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΤ ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του, πιέζοντας τους γηπεδούχους. Ωστόσο, οι σέντρες που επιχειρούσαν οι «κυανέρυθροι» δεν ανησυχούσαν τον ΑΟΧ. Στο 61’ ο Γιαννιτσάνης, μετά από απόκρουση του Αθανασίου σε σουτ του Κουσκουνά, σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο σκόρερ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 72’ ακυρώθηκε γκολ και για τον ΑΟΧ, καθώς ο Αποστολόπουλος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ όταν πλάσαρε τον Αθανασόπουλο. Τα Τρίκαλα συνέχισαν να πιέζουν, όμως οι Χανιώτες αμύνονταν αποτελεσματικά. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στα Τρίκαλα με 1-0.

Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών), Βοηθοί: Κοκμοτός (Ρεθύμνου), Μαυρουδής (Ηρακλείου)

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής (90' Λάσκαρης), Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος, Σταματής (90+4' Ντούμος), Βαρούχας (82’ Θεολόγου), Βανκεβάι

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης (76’ Μαρουκάκης), Γκόλιας, Βέρτζος, Λεάντρο, Αρναρέλλης (46’ Ρομπέρ), Στεφάνοβιτς, Μουμίν, Πίντο (59’ Μπαϊκαρά), Γιαννιτσάνης, Κουσκουνάς