Ήττα για τα Χανιά 1-4 από τον Απόλλωνα-Ζεστό χειροκρότημα σε παίκτες και Παπαβασιλείου

14.28

Την ήττα με 1-4 γνώρισε η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Χανιά από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου παρ’ όλαυτα και δίκαια χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που βρέθηκε στα Περιβόλια για να παρακολουθήσει εκ προοιμίου ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια ομάδα που έφτασε τα 16 ματς χωρίς ήττα.

Το φιλμ του αγώνα
13’ Κίτρινη στον Φουρλάνο
18’ ο Αλμπάνης από τα αριστερά γύρισε ο Πάνος από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να βρει μπάλα, κλώτσησε αέρα στην πρώτη απειλή για την εστία του Αθανασίου.
20’ Σέντρα στουτ από τον Βακενβάϊ από τα αριστερά ο Αποστολόπουλος από πλάγια θέση δεν πρόλαβε, υποψία φάσης για τον ΑΟΧ.

25’   0-1 Ο Σιατραβάνης από τα δεξιά έβαλε την κόντρα στον Βασιλείου και πάσαρε στην συνέχεια στον Κονέ ο οποίος με μια φαλτσαριστή σέντρα «σημάδεψε» τον Διαμαντόπουλο ο οποίος βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με κεφαλιά πέτυχε το γκολ.

26’ Κίτρινη Ρομάνο
29’ Κίτρινη Κονέ
33’ Κίτρινη Σταματής
33’ Κίτρινη Μπαρτολίνι.

Στο 35’ κόρνερ με πάσα από τον Βαρούχα ο Σταματής από την γραμμή του άουτ σούταρε αλλά ο Ταϊρης μπλόκαρε

36’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αποστολόπουλο η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ταϊρη.

37’ 0-2 ο Αλμπάνης από τα δεξιά σε μια γρήγορη αντεπίθεση γύρισε την μπάλα παράλληλα και από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ο Διαμαντόπουλος με πλασέ στην αριστερή γωνία του Αθανασίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45’ Νέα επικίνδυνη στιγμή με τον Αλμπάνη να σουτάρει αριστερά μέσα από την μεγάλη περιοχή και τον Αθανασίου να απομακρύνει σε κόρνερ.

45+ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα,  ο Διαμαντόπουλος βγήκε σε νέα αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή το σουτ όμως πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου.

47΄ Σέντρα του Βανκεβάι από δεξιά αδύναμη κεφαλιά του Σταματή η μπάλα στην αγκαλιά του Ταϊρη.

51’ Ο Σιατραβάνης σούταρε έξω από την περιοχή χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Αθανασίου.

60’ Κίτρινη Ντούμος
64’ ο Δεληζήσης έξω από την μεγάλη περιοχή σούταρε ο Αθανασίου στην δεξιά γωνία απομάκρυνε τον κίνδυνο.

67’ Ο Λάσκαρης πίεσε έκλεψε την μπάλα και στην συνέχεια πάσαρε στον Τσουκάνη ο οποίος σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή όμως ο Ταϊρης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
70’ Εξαιρετική μπαλιά του Κονέ στον Περογαμβράκη ο Αθανασίου όμως θα του κλείσει γρήγορα το οπτικό πεδίο και θα μπλοκάρει το σουτ.

72’ 0-3  Νέα κάθετη από τον Κονέ ο Σιατραβάνης τετ-α-τετ με τον Αθανασίου δεν αστοχεί

77’ 0-4 Σέντρα Περογαμβράκη από αριστερά ο Μπαρμπόσα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δίνει διαστάσεις θριάμβου τους φιλοξενούμενους.

83’ Σουτ από τον Τσουκάνη ο Ταϊρης χωρίς πρόβλημα στην δεξιά του γωνία μπλοκάρει.

87 1-4 Σέντρα από δεξιά από τον Αποστολόπουλο ο Σταματής από κοντά πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τα Χανιά.
89’ Κίτρινη Λάσκαρης
90’ κίτρινη Βαλεριάνος

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής,(59’ Λάσκαρης)  Βασιλείου, Φουρλάνος (88’ Μούδιος) , Τσουκάνης, Βαρούχας (59’Ντούμος), Αποστολόπουλος, Σταματής, Βανκεβάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης, Πάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Κονέ(80’ Κρητικός) , Ρομάνο(65’ Περογαμβράκης), Ντάσιος, Σιατραβάνης(76΄Μπαρμπόσα), Αλμπάνης, Διαμαντόπουλος.