Κισσαμικός – Καλλονή (4-1)

15.57

Μεγάλο πλεονέκτημα στη «μάχη» της παραμονής πήρε ο Κισσαμικός με τη νίκη του επί της Καλλονής. Ο Κισσαμικός πήρε το «τρίποντο» χάρη σε τέρματα των Μαρτίνεθ στο 21’ και 87’, Κίκε στο 36’ και Στογιάνοφ στο 80’.

Με αυτό το αποτέλεσμα to συγκρότημα του Σπύρου Μπαξεβάνου  διατήρησε τη διαφορά από την «επικίνδυνη ζώνη» στους πέντε βαθμούς, καθώς η Καλλιθέα πήρε άνευ αγώνα με τον Πανθρακικό τους τρεις βαθμούς. Από την άλλη μεριά η Καλλονή γνώρισε την τρίτη της σερί ήττα και παρέμεινε στη 16η θέση με 19 βαθμούς.

Πιο δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κισσαμικός που απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Τσερκέζος έκανε τη σέντρα, ο Κίκε έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ. Η Καλλονή απάντησε άμεσα με το σουτ Σισέ στο 7’ να μην βρίσκει στόχο. Οι παίκτες του Κισσαμικού στην συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και δημιούργησαν τις επόμενες δύο καλές στιγμές με τον Μαρτίνεθ στο 10’ και στο 16’, χωρίς όμως να καρποφορήσουν οι προσπάθειές του. Τελικά ο Ισπανός κατάφερε να νικήσει τον Μανιάτη στο 21’ και να ανοίξει το σκορ υπέρ των γηπεδούχων. Η φάση του γκολ ξεκίνησε με τον Νικόλτση να εκμεταλλεύεται το λάθος των φιλοξενούμενων στο κέντρο, να δίνει την μπάλα στον Στογιάνοφ που με τη σειρά του έβγαλε τετ α τετ τον Μαρτίνεθ, που σκόραρε για το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά το  σύνολο του Σπύρου Μπαξεβάνου συνέχισε να είναι καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί εκ νέου μέσα σε διάστημα δύο λεπτών.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Κίκε απείλησε με σουτ, με τον Μανιάτη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Στογιάνοφ βρήκε… αέρα από πολύ πλεονεκτική θέση. Η ανωτερότητα του Κισσαμικού μετουσιώθηκε σε δεύτερο στο 36’. Ο Κίκε με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «γάμμα» και έκανε το 2-0.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το αποτέλεσμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το δεύτερο 45λεπτο εκκίνησε δίχως κάποιος από του δύο «μονομάχους» να δημιουργεί κάποια ευκαιρία. Με τη συμπλήρωση του 55ου λεπτού η Καλλονή κέρδισε πέναλτι, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Μπουγαΐδης.

Ο Λαμπράκης που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και μείωσε σε 2-1 στο 56’, βάζοντας την ομάδα του και πάλι στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Το παιχνίδι κυλούσε δίχως να αλλάζει κάτι, όσον αφορά το σκορ. Αυτό συνέβαινε μέχρι και το 80ο λεπτό, όταν και ο Κισσαμικός κατάφερε να σημειώσει το τρίτο του τέρμα στην αναμέτρηση.

Ο Στογιάνοφ κέρδισε την μπάλα έπειτα από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μανιάτη και με το κεφάλι έκανε το 3-1.

Στο 87’ έπειτα από βαθιά μπαλιά στην πλάτη των αμυντικών της Καλλονής, ο Μαρτίνεθ με σουτ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαλούσης, Μπουγαΐδης, Κουρελλάς, Σελινιωτάκης, Γκούμας (86’ Ψιανός), Μαρτίνεθ, Κίκε (63’ Μάντζης), Νικόλτσης (74’ Βλάχος), Στογιάνοφ

Καλλονή (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ευαγγελιδάκης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Λίταινας, Μέγκαχεντ (84’ Γιώργου), Γιουκαρής, Λαμπράκης (81’ Σοφιάνης), Σισέ (86’ Δικαιόπουλος)