Παλικαρίσιος βαθμός στο Παγκρήτιο για ΑΟ Χανιά / Κισσαμικό

19.06

Έστω και με δέκα παίκτες από το 65′ ο ΑΟ Χανιά / Κισσαμικός, πήρε παλικαρίσιο βαθμό (1-1) απέναντι στον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο με το γκολ του Σάλιακα στο 81′.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης επέβαλε τον ρυθμό του και με την πίεση που ασκούσε δυσκόλεψε αρκετά την Χανιώτικη ομάδα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ από την άλλη πλησίαζε με μεγάλη συχνότητα στα “καρέ” του Λαζαρίδη, χωρίς όμως να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Αντίθετα ο ΑΟ Χανιά / Κισσαμικός είχε καλή προϋπόθεση για να κάνει το 0-1 στο 27′ με τον Ξύδα όμως να “κόβεται” λίγο πριν ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Νωρίτερα (25′) ο Λέο βρίσκοντας χώρο για το σουτ απείλησε την εστία του Λαδά, ο οποίος μπλόκαρε δύσκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός βελτίωσε αισθητά την εικόνα του, αλλά ο “διακόπτης”… γύρισε μετά την αποβολή του Φουάση με δεύτερη κίτρινη στο 65′, σε φάση όπου ο ρέφερι Μπακογιάννης εξάντλησε την αυστηρότητά του. Με αριθμητικό μειονέκτημα οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη έκαναν κατάθεση ψυχής, έπαιξαν πιο παθιασμένα και τελικά εκμεταλλευόμενοι μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα από βαθιά μπαλιά του Παντελάκη μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Σάλιακα (που δεν πανηγύρισε σεβόμενος το γεγονός ότι αναδείχθηκε από τον Εργοτέλη), που αξιοποίησε την “ασίστ” του Λέο.

Αρκετοί φίλοι των κυανόλευκων βρέθηκαν στο Παγκρήτιο και εμψύχωσαν τις προσπάθειες των παικτών του Γιώργου Πετράκη. “Παρών” και ο Πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός Αντώνης Ροκάκης, ενώ παρευρέθηκε σύσσωμη και η Κ19 μετά το τέλος του φιλικού αγώνα με την αντίστοιχη ομάδα του Εργοτέλη.

Οι φάσεις του αγώνα
1′ Σέντρα του Βρεττού ο Ξύδας προσπάθησε να σκοράρει με “ψαλιδάκι”, η μπάλα πήρε ύψος και ο Λαδάς μπλόκαρε.
6′ Σουτ του Μπουρσέλη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
25′ Σουτ του Λέο έξω από την περιοχή μπλόκαρε δύσκολα ο Λαδάς.
27′ Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΟ Χανιά/Κισσαμικό, ο Λέο κάνει εντυπωσιακή κούρσα και γυρίζει στον Ξύδα, που μέσα στην περιοχή προσπάθησε να αποφύγει έναν αντίπαλο για να σκοράρει αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή.
31′ Πάσα του Έφορντ σουτ του Σταματάκου άουτ.
36′ Σουτ του Κάιπερς η μπάλα ψηλά άουτ.
42′ ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Σταματάκου ο Κάιπερς αποφεύγει τον Λαζαρίδη και με πλασέ σκοράρει.
51′ Πάσα του Ξύδα σουτ του Σάλιακα ψηλά άουτ.
52′ Μεγάλη ευκαιρία, ατομική προσπάθεια του Λέο και σουτ η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
53′ Ατομική προσπάθεια του Έφορντ και σουτ ο Λαζαρίδης μπλοκάρει.
64′ Πάσα του Λέο σουτ του Σάλιακα άουτ.
67′ Διπλή επέμβαση του Λαζαρίδη (στην πρώτη με τη βοήθεια του δοκαριού) σε σουτ του Κάιπερς.
79′ Σουτ του Σταματάκου άουτ.
81′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Παντελάκη ο Λέο στρώνει την μπάλα στον Σάλιακα που πλασάρει σωστά για το 1-1.
90+4′ Σουτ του Σταματάκου από πλάγια θέση άουτ.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Γιαννίκος (ΕΠΣ Πειραιά)-Νιδριώτης (ΕΠΣ Αθηνών)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Σάλιακας (18′), Φουάσης (30′ και 65′), Σταμόπουλος (68′), Ιατρούδης (71′), Κάιπερς (80′)
Κόκκινη κάρτα: Φουάσης (65′)

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Βογιατζής, Μπουτσάκης (82′ Πάτας), Σταμόπουλος, Έφορντ (67′ Ιατρούδης), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας.

ΑΟ Χανιά/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Φουάσης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Λεμονής, Βρεττός (61′ Ντάγκρας), Σάλιακας (90′ Αποστολίδης), Ξύδας (73′ Σελινιωτάκης), Λέο.