Βίντεο: Ο Κύδων Χανίων συνεχίζει με το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ

17.16

Ο Κύδων Χανίων είναι πλέον η μοναδική ομάδα που συνεχίζει με το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, μετά τη νίκη του κόντρα στην Ακαδημία Ρεθύμνου (69-53) και τις ήττες ΑΟΚ Χανιά και Ακρωτηρίου.

Το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη βρήκε σθεναρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-19 και το ημίχρονο με 34-28 (με δέκα πόντους από τον Λυρώνη στα πρώτα δύο δεκάλεπτα). Στη συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Ρέκκα-Βεντήρη (10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και 16 συνολικά) μπόρεσε να ξεφύγει και να φτάσει σε διψήφια διαφορά (52-41), ενώ τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην τελευταία περίοδο, με τον Κατσουλάκη να παίρνει τη "σκυτάλη" στο σκοράρισμα με 7 πόντους (όσους πέτυχε και στο ματς) στο διάστημα αυτό.

Πρώτος σκόρερ της χανιώτικης ομάδας ήταν ο Λυρώνης με 17, ενώ έναν λιγότερο πέτυχε ο Ρέκκας-Βεντήρης (16). Για την ομάδα του Ρεθύμνου στους 15 σταμάτησε ο Δουλγεράκης.

Διαιτητές: Ξυλάς – Μαρινάκης
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-28 (ημίχρονο), 52-41, 69-53

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Κατσουλάκης 7, Ρέκκας-Βεντήρης 16 (1), Λυρώνης 17 (2), Γεγιτσίδης 2, Ζανιδάκης 9 (1), Μπορέτος, Χρονόπουλος 5 (1), Δήμας 4, Ξηροφώτος 1, Λουκάκης 4, Χολέβας, Χατζάκης 4.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Σαρειδάκης 8 (1), Φουντοραδάκης 2, Σκανδάλης 6, Σταυρακάκης, Τσικριτέας-Μελιάδης, Βουρβαχάκης 6 (2), Δουλγεράκης 15 (1), Αναστασιάδης, Πρίμπας 2, Καραβάνης 6, Ιερωνυμάκης 8.