Πρωταγωνίστρια η Σαρρή στη νίκη της Εθνικής Νεανίδων με 2-1

09.13

Με τη Βεατρίκη Σαρρή πρωταγωνίστρια η Εθνική Νεανίδων επικράτησε 2-1 της Ισλανδίας στον δεύτερο αγώνα της για την προκριματική φάση του EURO 2015-2016, που διεξάγεται στην Ελβετία.

Η διεθνής επιθετικός ήταν αυτή που πέτυχε και τα δύο γκολ στην αναμέτρηση με τις Ισλανδές και επί της ουσίας έδωσε στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη προκριματική φάση (elite round) της διοργάνωσης.

Η Σαρρή άνοιξε το σκορ ένα λεπτό (44′) πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στέλνοντας την Εθνική με τις καλύτερες προϋποθέσεις στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Η Ισλανδία πίεσε πολύ την Εθνική μας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών (65′) κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με γκολ της  Ι. Σιγκουρνταντότιρ.

Ωστόσο, τα κορίτσια μας ανέλαβαν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και κατόρθωσαν στο 88ο λεπτό, πάλι με τη Σαρρή, να παραβιάσουν εκ νέου την εστία της Ισλανδίας και να πάρουν τη νίκη με 2-1.

Μια νίκη που εφόσον η Εθνική μας νικήσει στον τελευταίο της αγώνα με τη Γεωργία (20/9/2015, 16:00) θα της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση ανεξαρτήτως αποτελέσματος στον άλλο αγώνα του 1ου ομίλου, μεταξύ της Ισλανδίας και της διοργανώτριας του προκριματικού τουρνουά Ελβετίας, η οποία στο δικό της δεύτερο ματς συνέτριψε τη Γεωργία 23-0!

Διαιτητής ήταν η Χένρικε Νέρβικ από τη Νορβηγία, η οποία έδειξε κίτριν ηκάρτα στις Θόρισον, Τροχούτσου, Χ. Αρνασντότιρ, Γαβρά.

Ελλάδα: Στριλιγκά- Γαβρά, Δοϊρανλή (90+1′ Λάσκου), Γκάτσου, Κοτσάκη, Σπυριδωνίδου (78′ Παναγιωτίδη), Καλδαρίδου, Σαρρή, Μωραΐτου, Ζέρβα, Τροχούτσου (65′ Γιάννου).

Ισλανδία: Βαλγκεϊρσντότιρ- Αρνθοστόντιρ, Αγκουστσντότιρ, Λινσντότιρ, Μαγκουσντότιρ, Ινγκαντότιρ, Σ. Σιγκουρνταντότιρ (55′ Χ. Αρνασντότιρ), Ι. Σιγκουρνταντότιρ, Ε. Αρνασντότιρ (74′ Παλσντότιρ), Θόρισον (84′ Θόρολφσντότιρ), Πέτουρσντότιρ.