Νικητής ο ΟΦΗ στο ΔΑΚ Γάλλου, 2-4 κόντρα στην Επισκοπή

19.16

Στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν απο την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής, ο ΟΦΗ έδειξε σημαντικά σημάδια ετοιμότητας, κερδίζοντας άνετα στο Ρέθυμνο την Επισκοπή με 2-4.
Με μια επίθεση που πετούσε φωτιές, ο ΟΦΗ έκανε περίπατο στο ΔΑΚ Γάλλου, κάνοντας μια απο τις καλύτερες εμφανίσεις του στα μέχρι σήμερα φιλικά παιχνίδια.
Η τριάδα Περογαμβράκη-Πόποβιτς-Φραγκουλάκη, ήταν σε εξαιρετική μέρα για τον ΟΦΗ, έβγαλαν πολύ καλές συνεργασίες και δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά απο την αντίπαλη εστία.
Το ίδιο και οι Πατινιώτης και Ευσταθίου στο δεύτερο ηίχρονο.
Με βάση την εικόνα του αγώνα, το 2-4 είναι μάλλον …μικρό για να δείξει την υπεροχή του ΟΦΗ, σε ένα παιχνίδι,απέναντι σε ένα αντίπαλο που θα τον βρεί μπροστά του στην Γ’ Εθνική.
Ωραία γκολ και πλούσιο επιθετικό παιχνίδι για τον ΟΦΗ, ο οποίος πρόσφερε σκορ και θέαμα και μοναδικό του αρνητικό σημείο ήταν ίσως τα στιγμιαία λάθη που έκανε σε δυο φάσεις και δέχθηκε δυο τέρματα.
Η επιθετική ποιότητα του ΟΦΗ με Περογαμβράκη και Πόποβιτς είναι μεγάλη υπόθεση για την κρητική ομάδα, η οποία δείχνει ότι απο παιχνίδι σε παιχνίδι εμφανίζεται καλύτερη.
Ο Περογαμβράκης πέτυχε ένα γκολ , κέρδισε ένα πέναλτι, αλλά και μια αποβολή τερματοφύλακα (δεν δόθηκε τελικά λόγω του ότι το παιχνίδι ήταν…φιλικό) και ήταν ξανά η αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν.
Ενώ και ο Ποποβιτς δείχνει να έχει μπεί στο «πετσί» της ομάδας και οι συνεργασίες του με τον Περογαμβράκη είναι σε υψηλό επίπεδο.
Ο Κροάτης επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον ΟΦΗ, δημιούργησε το πρώτο του Περογαμβράκη και έδειξε ότι έχει δώσει μεγαλη επιθετική ποιότητα στο παιχνίδι του ΟΦΗ.
Ο Περογαμβράκης στο 3′ , ο Φραγκουλάκης με πέναλτι στο 50′ (το κέρδισε ο Περογαμβράκης), ο Ευσταθίου στο 56′ και ο Πόποβιτς στο 59′ ήταν οι σκόρερ του ΟΦΗ. Για την Επισκοπή ο Βελονάκης είχε ισοφαρίσει στο 39′, ενώ το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ρεθύμνου πέτυχε ο Χαλκιαδάκης στο 85′.

Eπισκοπή: Γεωργίου (76′ Κελαιδής), Κρητικός (69′ Ντόε), Αγτζιδης (46′ Μαραθιανός), Παπαδήμας (56′ Νικηφόρος, 72′ Πάτας), Μποτωνάκης, Τοπάλι (55′ Χαλκιαδάκης), Ηλιόπουλος (46′ Γούλας), Δελήμπασης (63′ Σπάσιτς), Βελονάκης (81′ Ζότο), Μεχντί (56′ Βλαβιανός), Φοβάκης (76′ Μανωλακάκης).

ΟΦΗ: Kασμερίδης (46′ Βλάχος), Πιθαρούλης (67′ Μπάμπης), Κοιλιάρας (46′ Μπολάκης), Παπατζίκος, Ραπτάκης, Φραγκουλάκης (81′ Κοντογιάννης), Γκούμας (46′ Φαμπίνιο), Πόποβιτς (76′ Κασαπάκης), Περογαμβράκης, Πατινιώτης (78′ Κομνηνός), Τζέκος (46′ Ευσταθίου).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Το 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Πόποβιτς βγάζει έξοχα στον κενό χώρο για τον Περογαμβράκη και αυτός με ιδανικό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).
17′ Σούτ του Κοιλιάρα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
19′ Λάθος του Παπαδήμα, ο Περογαμβράκης παίρνει τη μπάλα και βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα, τον πλασάρει ψηλοκρεμαστά και εκείνος αποκρούσει με τα χέρια εκτός περιοχής. Κανονικά αποβολή για τον γκολκίπερ της Επισκοπής, αλλά λόγω του ότι το παιχνίδι είναι φιλικό, ο διαιτητής δίνει απλά φάουλ υπέρ του ΟΦΗ.
25′ Ωραία ενέργεια Πόποβιτς-Περογαμβράκη-Φραγκουλάκη, σούτ του τελευταίου η μπάλα λίγο άουτ.
26′ Πρώτη φάση για την Επισκοπή. Σούτ του Βελονάκη απο καλή θέση, η μπάλα άουτ.
39′ Κόντρα στη ροή του αγώνα η Επισκοπή ισοφαρίζει. Κόντρα επίθεση της ομάδας του Ρεθύμνου, κακή αντίδραση της άμυνας του ΟΦΗ και ο Βελονάκης με σούτ μέσα απο την περιοχή, ισοφαρίζει σε 1-1.
47′ Απευθείας φάουλ του Μεχντί η μπάλα λίγο άουτ.
50′ Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι. Ο Περογαμβράκης ανατρέπεται απο τον Παπαδήμα μέσα στην περιοχή και κερδίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Φραγκουλάκης και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-2).
52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Ευσταθίου να αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ τη Επισκοπής (έδιωξε ο τερματοφύλακας).
56′ Το 1-3 για τον ΟΦΗ. Ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Πατινιώτη απο αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Ευσταθίου και η μπαλα στα δίχτυα (1-3).
59′ Το 1-4 για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Ευσταθίου, γυριστή κεφαλιά του Πόποβιτς, η μπάλα στα δίχτυα (1-4).
61′ Σούτ του Πατινιώτη μέσα απο την περιοχή, διώχνει ο γκολκίπερ της Επισκοπής.
65′ Σούτ του Βελονάκη, σε ετοιμότητα ο γκολκίπερ του ΟΦΗ, Βλάχος.
82′ Απευθειας χτύπημα φάουλ του Σπάσιτς, διώχνει στη γωνία του ο Βλάχος.
85′ Η Επισκοπή μειώνει σε 4-2 με σούτ του Χαλκιαδάκη απο το ύψος της περιοχής που αιφνιδιάζει τον γκολκίπερ του ΟΦΗ Βλάχο.