Ήττα από την Αγία Παρασκευή (74-77)

20.32

Oδυνηρή ήττα με 77-74 από την Αγία Παρασκευή γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Κύδωνα Χανίων στο κλειστό Κλαδισού. Μια ήττα που θύμισε κατά πολύ τις ήττες από Μαρούσι, Άρη Πετρούπολης και Ηλυσιακό και που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για την μη παραμονή της ομάδας στην Γ΄Εθνική κατηγορία. Τη στιγμή μάλιστα, που ο Έσπερος Λαμίας πήρε απρόσμενη νίκη μέσα στο Μαρούσι!

Ο Κύδωνας ήταν κάκιστος στο πρώτο μέρος. Μάλιστα και ενώ προηγείτο με 20-15, οι φιλοξενούμενοι με σερί 11-0 έκαναν το σκορ 20-26 και από εκείνο το σημείο και μετά διατηρούσαν το προβάδισμα. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Κύδωνας ισοφάρισε 34-34 και ένα νέο σερί της Αγίας Παρασκευής (7-0) έκανε το σκορ 41-34 στο 20?.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνήλθαν, μείωσαν τα λάθη και έκαναν το σκορ 51-52 (στο 30?) και 54-52 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Από κει και πέρα το ματς έγινε «θρίλερ». Πόντο-πόντο κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε καθοριστικά τρίποντα και εν τέλει να παίρνουν μια μεγάλη νίκη που οδηγεί τον Κύδωνα Χανίων σε ?δύσβατα μονοπάτια.

10 ΛΕΠΤΑ: 20-22, 34-41 (ΗΜΙΧΡΟΝΟ), 51-52, 74-77 (ΤΕΛ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ)

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης, Υφαντόπουλος 13 (3), Αλεξίου 8(2), Παπαμαστοράκης, Ζανιδάκης 2, Τσαρουχάς 23 (3)Τσαμπάς 2, Μπαγάκης 6, Κολαρετάκης 2, Αδοντάκης 7, Λιονάκης 5, Κοντογιάννης 6.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Φ.ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ): Ψωμαδέλης 9 (1), Σκανδαλος Χ. 5, Βασιλόπουλος 5, Αριστοτέλους 3, Δρίβας 11 (1), Σβάρνας 4, Γρυπάρης 14 (1), Παπουλίδης 17, Σκούταρης 7 (1), Παπαγιαννακόπουλος, Σκανδάλης Γ. 2, Κούργιας.