Ο Πλατανιάς “ντύθηκε” Ολυμπιακός! 2-2 στο Καραϊσκάκη

22.05

Ο Πλατανιάς ήταν εξαιρετικός στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Έφερε 2-2 με τον Ολυμπιακό και έχασε την νίκη στο… παρά ένα! Η χανιώτικη ομάδα προηγήθηκε δύο φορές με τους Ράμος και Μπανανά και ισοφαρίστηκε ισάριθμες από τον Ερνάνι (το δεύτερο στο 89′).

Ο Πλατανιάς έχασε… οριακά την ευκαιρία να πάρει την πρώτη νίκη του επί του Ολυμπιακού, ωστόσο έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

9′ Σουτ από τον Ράμος, η μπάλα καταλήγει έξω από το δεξί δοκάρι του Καπίνο.

10′ Σέντρα από τον Στανισάβλιεβιτς, κεφαλιά από τον Ράμος, η μπάλα πάνω από την εστία του Ολυμπιακού.

11′ Σέντρα από τον Ντομίνγκεζ, κεφαλιά του Κολοβού, η μπάλα φεύγει άουτ.

20′ Ο Τσόρι Ντομίνγκεζ εκτελεί φάουλ για τον Ολυμπιακό με την μπάλα να περνά άουτ.

27′ Νέο φάουλ για τον Ολυμπιακό, με τον Ερνάνι αυτή τη φορά να εκτελεί, άουτ.

29? (0-1) Τεράστιο λάθος του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή, με τον Ράμος να κλέβει τη μπάλα κι αφού αποφεύγει και τον Καπίνο, σουτάρει εύστοχα προς την εστία του Ολυμπιακού.

45’+1 Σέντρα Ερνάνι από τα δεξιά, κεφαλιά Κολοβού, άουτ.

47? (1-1) Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με εκτέλεση φάουλ του Ερνάνι.

66′ Σουτ από τον Ερνάνι, με την μπάλα να βρίσκει και στον Μπανανά, με τον Κοκκαλά να μαζεύει.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γιαννιώτας βγάζει τη σέντρα για τον Ερνάνι που σουτάρει, για να διώξει καταπληκτικά σε κόρνερ ο Κοκκαλάς!

78? (1-2) Ο Τζίλβαν εκτελεί φάουλ, κεφαλιά-πάσα του Ράμος για τον Μπανανά που με πλασέ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού σημειώνει το δεύτερο γκολ για τον Πλατανιά!

83′ Κεφαλιά από τον Ντα Κόστα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ερνάνι, ο Κοκκαλάς διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90+1? (2-2) Ο Πάρντο εκτελεί κόρνερ, δυνατή κεφαλιά από τον Ερνάνι και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει.

90’+4: Σουτ Ερνάνι, εύκολα στην αγκαλιά του Κοκκαλά.

90’+6: Εκτέλεση φάουλ από τον Πάρντο, κεφαλιά Βούρου, η μπάλα έξω από την εστία του Κοκκαλά.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Καλφόγλου (Θεσπρωτίας)-Βλάσσης (Λασιθίου)

4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Ντομίνγκεζ – Στανισάβλιεβιτς, Ιτούα, Μουνάφο, Αποστολόπουλος, Τζίλβαν, Πάγκαλος

Κόκκινες κάρτες: Πάγκαλος (2 κίτρινες)

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ντα Κόστα, Βούρος, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Ντομίνγκεζ (77? Πάρντο), Ερνάνι, Κολοβός (69? Γιαννιώτας), Φινμπόγκασον (75? Πουλίδο)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος (86? Σελίν), Μπανανά, Ιτούα, Δημήτρης, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ (46? Μουνάφο), Τσουράκης, Τζίλβαν, Πάγκαλος, Ράμος (70? Τσιμόντζι).