Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για Πλατανιά 1-0 την Κέρκυρα με σκόρερ τον Γιακουμάκη

15.44

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο πρωτάθλημα η ομάδα του Πλατανιά που νίκησε στην Κέρκυρα την τοπική ομάδα με 1-0. Το γκολ που χάρισε τους πρώτους 3 βαθμούς και την πρώτη νίκη του Πλατανιά σε πρεμιέρα στην Super League, το πέτυχε ο Γιακουμάκης στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου κατάφερε στη συνέχεια ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα.
Ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στο γκολ και στο 16′, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Γιακουμάκης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Ντιμιτρόφσκι με τάκλιν σταμάτησε την προσπάθειά του. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Κέρκυρα απείλησε με τον Επστάιν (41′), ενώ στην συνέχεια ο Πλατανιάς βγήκε ξανά στην κόντρα, όμως ο Μανούσος έχασε το κοντρόλ (στη φάση αυτή υπέστη και ένα μικρό τράβηγμα) και χάθηκε μια καλή ευκαιρία για το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κέρκυρα μπήκε πιο δυνατά και είχε μια καλή στιγμή με τον Τουράμ (46′), όμως στην πορεία ο Πλατανιάς ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να κρατήσει εύκολα το προβάδισμα μέχρι το τέλος.