Πλατανιάς – Ξάνθη 0-1. Επιθετική δυστοκία και ήττα

17.31

Ένας Πλατανιάς που είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής της μπάλας, αλλά που ταυτόχρονα δεν ήξερε… τι να την κάνει, έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο των Περιβολίων το Σάββατο και τελικά ηττήθηκε από την Ξάνθη με 0-1. Οι θρακιώτες συνέβαλαν τα μέγιστα σε αυτή την εικόνα, παίζοντας μαζική άμυνα που μετά το 0-1 μάλιστα μεταβλήθηκε σε… κατενάτσιο, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την εικόνα του Πλατανιά, που προσπάθησε μεν, αλλά δεν είχε ιδέες και κίνηση και ουσιαστικά δεν έκανε καμία κλασική ευκαιρία στα καρέ της Ξάνθης. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γιουνές στο 17΄ με σκαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όντας μάλιστα αμαρκάριστος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πλατανιάς περιόρισε απόλυτα την Ξάνθη, είχε μια καλή στιγμη στο 37΄με τον Μουνάφο που αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να… εκτελέσει τον Ζίφκοβιτς και στην επανάληψη ουσιαστικά είχε μόνο δύο αξιοσημείωτες φάσεις. Μια κεφαλιά του Μπανανά στο 56' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και ένα σουτ του Γουνδουλάκη στο 81'. Στα τελευταία λεπτά του ματς ουσιαστικά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, με τους φιλοξενούμενους να είναι… μια ολόκληρη ενδεκάδα στην περιοχή τους, παίρνοντας αρκετά εύκολα έτσι τους τρεις βαθμούς μαζί τους πίσω στην Ξάνθη.
Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Πλατανιά στο πρωτάθλημα.