Ρέθυμνο Cretan Kings: Πρώτη εντός έδρα ήττα με 73-95 από το Λαύριο

16.23

Την πρώτη του ήττα στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» υπέστη το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο έχασε με 73-95 από το Λαύριο Megabolt για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Ρεθύμνου αν και ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη είδε τους φιλοξενούμενους να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75μ. και με επιμέρους 16-30 στην γ’ περίοδο «έχτισαν» μία διαφορά 19 πόντων (51-70). Από κει και έπειτα οι Γιαννόπουλος, Ρόμπερτσον και Μέντλοκ προσπάθησαν να επαναφέρουν στο ματς την ομάδα μας (69-79) αλλά η ευστοχία του Λαυρίου συνεχίστηκε, παίρνοντας τη νίκη με 73-95.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους, με τους Ρόμπερτσον (17π.) και Μέντλοκ (10π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο

Νωθρά μπήκε στην αναμέτρηση το Ρέθυμνο Cretan Kings, πραγματοποιώντας πολλά άστοχα σουτ, με τον Λαύριο να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα με 5-8 (4’). Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι (8-12 στο 6’), για να ακολουθήσει ένα μικρό σερί 5-0 από τους Μέντλοκ και Χριστοδούλου για το δεύτερο προβάδισμα του Ρεθύμνου (13-12 στο 7’). Έπειτα, ο Ρόμπερτσον «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα και με 7 συνεχόμενους πόντους, αλλά και την «τρίποντη» συμβολή του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο 23-20 (9’). Ο Κακλαμανάκης τελικά με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 32-22 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Ο Γιαννόπουλος συνέχισε από εκεί που το άφησε, καθώς με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4 (26-22 στο 11’). Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με σερί 9-0, κάνοντας την ανατροπή για το 26-31 (13’). Οι Ρόμπερτσον και Ντάνιελς απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 7-0 (33-31 στο 16’). Από κει και έπειτα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά, με το Λαύριο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 35-40.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς μετά το 37-40 από τον Γκούντγουιν και το 41-43 από τον Γιαννόπουλο (23’), ακολούθησαν 4 τρίποντα από τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 3-14 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με +16 πόντους (44-60 στο 26’). Μάλιστα, στη συνέχεια έφτασε στη μέγιστη τιμή της (46-65 στο 28’). Έπειτα από το τάιμ άουτ του Νίκου Βετούλα, ο Γιαννόπουλος βρήκε λύσεις, μειώνοντας σε 51-67 (29’), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν από την περιφέρεια για το 51-70 του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Ο Γιαννόπουλος μπήκε «ζεστός» στην δ’ περίοδο, μειώνοντας σε 57-71 (31’), ενώ στη συνέχεια Μέντλοκ και Ρόμπερτσον κατέβασαν την εις βάρος τους διαφορά στους 10 πόντους (69-79 στο 35’). Όμως, η ανατροπή τελικά δεν έγινε, καθώς το Λαύριο συνέχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ., μαζεύοντας παράλληλα και πολλαπλάσια ριμπάουντ. Το Ρέθυμνο τελικά γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα με 73-95.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9, Χριστοδούλου 8, Μούντι 1, Ρόμπερτσον 17(2), Μέντλοκ 10(2), Κώττας 1, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19(5), Ράιτ.
Λαύριο Megabolt (Χρήστος Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 5, Γκρέι 25(6), Ουίγκινς 8, Τζόνσον 14, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 6(2), Νίξον 16(3), Μουρ 8(1).