Πλατανιάς: Ήττα με …αξιοπρέπεια στο Καραϊσκάκη

22.22

Και πέναλτι έχασε και ευκαιρίες είχε, ωστόσο ο Πλατανιάς ηττήθηκε στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό με 3-1 ωστόσο έδειξε …σφιγμό και φανέρωσε ικανότητες που θα μπορέσουν να τον βοηθήσουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό όταν μετά από ασίστ του Ντομίνγκες, με την άμυνα του Πλατανιά να “πιάνεται” στον ύπνο, ο Ντουρμάζ σκόραρε με κοντινό πλασέ. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ντομίνγκες που ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, είχε σουτ στο δοκάρι στο 44?.

Τα άλλα δύο γκολ για τον Ολυμπαικό ήρθαν στο β? μέρος, με τον Ντομίνγκες στο 52? ο οποίος πλάσαρε εύκολα μέσα από την περιοχή του Πλατανιά και τον Μαζουακού στο 59? που αξιοποίησε την πάσα? δώρο του Μαχαμάτ.

Το τελικό 3-1 ήρθε με κεφαλιά του Μπανανά στο 71? από εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού.

Φυσικά, το παιχνίδι θα είχε εντελώς άλλη μορφή εφόσον στο 2? ο Ντίνας ευστοχούσε από τα 11 βήματα, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ήταν στο κέντρο της εστίας, με τον Ρομπέρτο ν? αποκρούει την εκτέλεση. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Γιακουμάκης που πήρε την πάσα από τον Πάγκαλο, με τον Ηρακλειώτη επιθετικό ν? ανατρέπεται από τον Ντα Κόστα.

Ατυχος πάντως από τα 11 βήματα στάθηκε και ο Ολυμπιακός που στο 62ο λεπτό κέρδισε πέναλτι με τον Ιντέγε, ο οποίος δέχτηκε το μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή του Βάντερσον και τον Καλογερόπουλο να υποδεικνύει παράβαση. Ωστόσο, ο Ολιμπά με μία εκπληκτική απόκρουση είπε “όχι” στην εκτέλεση του Ντομίνγκες, διατηρώντας έως εκείνη τη στιγμή το 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 11′ Ντουρμάζ, 52′ Ντομίνγκες, 59′ Μαζουακού ? 71′ Μπανανά

ΧΑΜ. ΠΕΝΑΛΤΙ: 63′ Ντομίνγκες – 2′ Ντίνας

ΔΟΚΑΡΙ: 44′ Ντομίνγκες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 1′ Ντα Κόστα, – 2′ Γκινάτιτς, 62΄ Βάντερσον