Βίντεο: Χιτσκοκικό φινάλε ΟΑΧ – ΠΑΣ Γιάννινα 68-66

18.30

Σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παραμένει ο ΟΑΧ ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει 68-66 του ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ματς με φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς το οποίο κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Λευτέρη Θεοδωράκη πήραν προβάδισμα με 5 πόντους 10-5 όμως η ομάδα των Ιωαννίνων είχε τις λύσεις με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί με 8-0 και με τρίποντο της Μπράουν να προηγηθεί με 13-10 (4:58) πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά έφτασε και στο +5 με καλάθι της Σταυριανής Βιντσιλαίου η οποία έγραψε το 13-18 (1:11) για το δεκάλεπτο το οποίο τελικά με ένα σερί των Χανίων με 4-0 έκλεισε στο 17-18

Η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος μπήκε δυνατά στην 2η περίοδο και με ένα 9-0 έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο 17-27 με την Μπράουν να μοιάζει ασταμάτητη και την Βιντσιλαίου να μαζεύει ριμπάουντ στις δυο ρακέτες. Το σερί αυτό το σταμάτησε η Ντράμοντ με ένα τρίποντο και ένα δίποντο μείωσε στο 22-27 σε ένα σημείο που ο ΟΑΧ έμοιαζε μπλοκαρισμένος. Θεοδώρου και Μπιν πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα με τα Χανιά να φτάνουν στο -1 28-29 για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με την ομάδα των Ιωαννίνων μπροστά στο σκορ με 35-32.

Κλειδί για την εξέλιξη του ματς αποτέλεσε το 3ο δεκάλεπτο καθώς τα κορίτσια του ΟΑΧ ανέβασαν τον ρυθμό του ματς και με την Χριστίνα Λίτσι 7:47 πριν το τέλος της περιόδου πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα με 38-37. Οι δυο ομάδες βρέθηκαν ξανά στην ισοπαλία 42-42 και από εκεί και έπειτα τα Χανιά άρχισαν να δημιουργούν ξανά μια διαφορά η οποία έφτασε στο +9 51-42 (3:03) πριν ολοκληρωθεί η περίοδος με τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα να απαντούν με ένα 6-0 για το 51-48 με το οποίο και οδηγήθηκαν οι δυο ομάδες στο 4ο δεκάλεπτο.

Εκεί τα Χανιά στο μεγαλύτερο μέρος διατηρούσαν το προβάδισμα για να φτάσουμε σε ένα Χιτσκοκικό φινάλε καθώς 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Μπράουν ευστόχησε σε 3 ποντο για το 65-64. Ακολούθησαν 2 βολές από την Έρικα Μπιν για το 67-64. Η Μπράουν  κέρδισε φάουλ σε προαπάθεια 3 πόντων 5,8 για το τέλος. Ευστόχησε στις δυο πρώτες όμως αστόχησε στην τελευταία για να ακολουθήσει φάουλ στη Μπιν για να σταματήσει ο χρόνος στα 3’’ . Η πλέιμεϊκερ του ΟΑΧ ευστόχησε στη μια από τις δυο για να ακολουθήσει ένα σουτ της απελπισίας πίσω από το κέντρο το οποίο όμως βρήκε στεφάνη για να ολοκληρωθεί το ματς στο 68-66.

Από τα Χανιά η Τζάκσον είχε 22 πόντους και 10 ριπάουντ, η Ντράμοντ πρόσθεσε 13 η Λίτσι 11 όσους και η Μπιν η οποία είχε και 9 ριμπάουντ, Ακολούθησαν Θοεδώρου με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ και η Ψυχογιού με 4.

Από τον ΠΑΣ Γιάννινα η Μπράουν είχε 27 πόντους 8 ριμπάουντ 3 ασιστ και 3 κλεψίματα. 19 πόντους είχε η Σταυριανή η Βιντσιλαίου στην επιστροφή της ως αντίπαλος έχοντας μάλιστα 9/11 δίποντα επίσης είχε 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα 17-18, 32-35, 51-48, 68-66