Καλή εικόνα και «φιλική» νίκη για τα κορίτσια του ΑΟΧ κόντρα στο Νέο Αστέρα

23.03

Φιλικό προπονητικού χαρακτήρα διεξήχθη στο γήπεδο της Σοχώρας ανάμεσα στον ΑΟΧ ο οποίος θα αγωνιστεί στην Β’ Εθνική και τον Αστέρα Ρεθύμνου ο οποίος και θα εκπροσωπήσει το Ρέθυμνο στην Α’ Εθνική.
Ο αγώνας ήταν διάρκειας 70 λεπτών (δύο τριανταπεντάλεπτα) και ήταν μια καλή ευκαιρία για τους δυο προπονητές Γιάννη Τσικουδάκη (ΑΟΧ) και Κυριάκο Γρηγοράκη (Αστέρα Ρεθύμνου).

Το σκορ άνοιξε η Τούνα με ατομική ενέργεια από αριστερά στο 25ο λεπτό με το 1-0 να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΑΟΧ εμφανίστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Ζντράβκοβις στο 40′.

Η απάντηση ήρθε με ένα πανέμορφο γκολ από την Δαφέρμου στο 44′ για να πάρει ξανά προβάδισμα ο Αστέρας.

Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση με το ανάποδο ψαλίδι της Ζντράβκοβιτς να βρίσκει σε πλάτη αμυντικού και στη συνέχεια η Τσικουδάκη γύρισε την μπάλα στην Κασωμένου η οποία με κεφαλιά έγραψε το 2-2.

Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε με πέναλτι που κέρδισε η Ζντράβκοβιτς και εκτέλεσε εύστοχα η Μελάκη.