Πρώτη νίκη για τις Νεανίδες του ΟΑΧ με σκορ 59-36 επί του Σύλλα

17.50

Την πρώτη τους νίκη με 59-36 πανηγύρισαν οι Νεανίδες του ΟΑΧ στο 33ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Στην πρώτη περίοδο τα κορίτσια του Μάνου Μανουσάκη με καλή άμυνα κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 14 πόντων καθώς μετά το πρώτο καλάθι από την Μαχαίρα που ισοφάρισε σε 2-2 ακολούθησε ένα σερί 18-0 με την Χανιώτικη ομάδα να έχει πλουραλισμό στην επίθεση και την ομάδα του Σύλλα να εμφανίζεται άστοχη έχοντας 1 στα 7 δίποντα σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Μάλιστα  η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 20 – 4 με την ομάδα της Αιδηψού να έχει 13 λάθη απόρροια της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας του ΟΑΧ ο οποίος μέτρησε 7 στα 14 δίποντα, 2 στα 7 τρίποντα και 0 στις 4 βολές Με τις Πρασιανάκη, Δασκουλίδου και Παπαδάκη να έχουν πετύχει του 14 από τους 20 συνολικά πόντους.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με ένα ακόμα λάθος από πλευράς Σύλλα και ένα τρίποντο από την Δασκουλίδου ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 23-4. Δυο αιφνιδιασμοί στην συνέχεια έδωσαν την δυνατότητα για ένα σερί 4-0 και το σκορ διαμορφώθηκε στο 23-8. Εκατέρωθεν άστοχες ενέργειες με τις παίκτριες και των δυο ομάδων να προσπαθούν να δώσουν γρήγορο ρυθμό κάτι που τις περισσότερες φορές οδηγούσε σε λάθη με τον Σύλλα να φτάνει τα 17 και τον ΟΑΧ τα 6 όλα αυτά 7 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

4:30 πριν ολοκληρωθεί και το 2ο 10λεπτο με ένα κλέψιμο της Δερμιτζάκη και ένα τζαμπ σουτ η διαφορά για πρώτη φορά ξεπέρασε τους 20, με το 29-8 να σημαδεύει τις προσπάθειες των κοριτσιών ενώ ένα ακόμα σουτ της Σκουμπάκη από τα 6 μέτρα ανέβασε την διαφορά στο +23. Ένα τρίποντο από την Καπλανάι βρήκε άμεση απάντηση από την Δασκουλίδου η οποία έφτανε αισίως τους 13 ποόντους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με τον ΟΑΧ να προηγείται με σκορ 36-16 με την Σκουμπάκη να ολοκληρώνει μια εξαιρετική επίθεση 4 δευτερολέπτων και ενώ νωρίτερα τα κορίτσια με την πίεση τους ανάγκασαν τον Σύλλα σε ένα ακόμα λάθος καθώς δεν μπόρεσαν να περάσουν το κέντρο στα 8 δεύτερα.

Χαρακτηριστικό στο πρώτο μέρος ήταν τα 23 λάθη του Σύλλα και το χαμηλό ποσοστό στα δίποντα με 5 στα 21 κάτι που μεταφράζεται σε μόλις 23,8% .

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο ΟΑΧ και στο δεύτερο μέρος με το σερί να διευρύνεται στο 11-0 και  η διαφορά να ανεβαίνει στους 31 (47-16) με το τεχνικό του Σύλλα να καλεί τάιμ άουτ για να ανακόψει και τον ρυθμό. Αυτό πάντως δεν επηρέασε την ομάδα του Μάνου Μανουσάκη καθώς ένα τρίποντο της Σκουμπάκη έστειλε για πρώτη φορά την Χανιώτικη ομάδα στο +32 (50-18).

Στη συνέχεια η διαφορά παγιώθηκε στους 30 πόντους με τον τεχνικό του ΟΑΧ να μοιράζει χρόνο συμμετοχής και την 3η περιοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-23.

Στην 4η περίοδο ο ρυθμός στην άμυνα δεν έπεσε με τα κορίτσια του Μάνου Μανουσάκη να δέχονται το πρώτο καλάθι στα μισά του 10λέπτου για το 59-27 με το τεχνικό επιτελείο του Χανιώτικου συλλόγου να έχει χρησιμοποιήσει και τις 12 αθλήτριες για τουλάχιστον ένα 5λεπτο την κάθε μια γεγονός που έφερε ένα επιμέρους σκορ στην περίοδο 13-4 για το τελικό 59-36.

Για την Χανιώτικη ομάδα πρώτη σκόρερ ήταν η Δασκουλίδου με 18 πόντους την οποία και προφύλαξε ο Μάνος Μανουσάκης από ένα σημείο και έπειτα. Μάλιστα είχε 4/8 τρίποντα ενώ μέτρησε και 2 κοψίματα, 8κλεψίματα 4 ασίστ και 9 ριμπάουντ  Από εκεί και πέρα η Σκουμπάκη ειχε 11, η Παπαδάκη 8 και η Πρασιανάκη 7 ενώ άλλους 6 πόντους πρόσθεσε η Δερμιτζάκη η οποία βοήθησε οργανωτικά με 6 ασίστ αλλά και αμυντικά έχοντας 10 κλεψίματα.

Τσαβόνι και Μαχαίρα ξεχώρισαν για τον Σύλλα καθώς σημείωσαν τους 27 από τους 36 συνολικά πόντους.

Τα 10λεπτα 20-4, 36-16, 55-23 και 59-36.