Ανώδυνη ήττα ο ΑΟΧ – Εύκολα ο Κισσαμικός

15.45

O AOX ηττήθηκε με 3-1 από την Λαμία στα Περιβόλια ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να εξασφαλίσει από την Δευτέρα την παραμονή του στην Φούτμπολ Λιγκ.

Ο Κισσαμικός από την άλλη κέρδισε με 3-1 την Παναχαϊκή στο Μάλεμε και ανέβηκε κι άλλο βαθμολογικά.  Παράλληλα, “καταδίκασε” την Παναχαϊκή σε υποβιβασμό.

Ο ΑΟΧ έφαγε το πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σιατραβάνη. Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε με τον Παλιάτισο στην αρχή της επαναλάψης, αλλά η ποιοτικότατη Λαμία καθάρισε το ματς μέσα σε ένα 6λεπτο, μεταξύ 78′ και 84′, με τους Σιατραβάνη και Πίντο.

Ο Κισσαμικός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι. Μόλις στο 11ο λεπτό ο Σαπαλίδης  με το δεύτερο φετινό του γκολ άνοιξε το σκορ και χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να απαντήσουν πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 38? με δράστη τον Σαμπατάκο (1-1).

Στην επανάληψη ο Κισσαμικός ενέτεινε τις προσπάθειες του να ξαναπάρει προβάδισμα και τελικά το πέτυχε με πολύ κόπο στο 75′, με τον Μούσα Ποκόνγκ. Ο Καμερουνέζος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που χάρισε και την τελευταία νίκη του Κισσαμικού στο πρωτάθλημα πριν το σημερινό ματς, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση με τον Αγρ.Αστέρα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βασίλης Μάντζης στο 87?. Με αυτό το γκολ ο 24χρονος επιθετικός έφτασε τα έξι στο φετινό πρωτάθλημα και είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ του Κισσαμικού (πέντε έχει ο Βαττής).