Ανοικτοί λογαριασμοί στα Μπαράζ ανόδου, παρέμεινε στην κορυφή παρά την ήττα το ΙΝΚΑ

16.04

Η αγωνία στο κατακόρυφο μετά το πέρας και της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου καθώς η ήττα της ομάδος του ΙΝΚΑ από τον Ατσαλένιο (3-0)  όπως επίσης και η νίκη του ΟΦΙ (2-0)απέναντι στον Άρη Ρεθύμνου άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τις δυο τελευταίες αγωνιστικές.
Στο ματς του ΙΝΚΑ δυνατά μπήκε η ομάδα του Ατσαλένιου στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με δεδομένο ότι χρειαζόταν μόνο νίκη το συγκρότημα του Βασίλη Κρασανάκη προσπάθησε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και να μεταφέρει το παιχνίδι στα καρέ του Βλαχάκη. Μόλις στο 3΄ήρθε η πρώτη απειλή με ένα σουτ από τον  Ρουμπάκη με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Οι προσπάθειες των γηπεδούχων ευοδόθηκαν στο 6ο λεπτό ο Καρβελάς έκανε μια σέντρα σουτ και ο πολύπειρος Τάσος Τριανταφύλλου με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ βάζοντας δύσκολα νωρίς στον Γιάννη Κατσούλη και τους παίκτες του.

Στο 12’ Ο Καρβελάς δοκίμασε σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Βλαχάκη

Πέντε λεπτά αργότερα και ενώ ο Ατσαλένιος εξακολουθούσε να πιέζει ο Σηφάκης πρόλαβε σωτήρια τον Ρουμπάκη και στο 20 ήρθε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Καρβελά πάλι να βγάζει σέντρα αυτή την φορά για τον Ρουμπάκη με τον τελευταίο όμως να αστοχεί με κεφαλιά.

Στο 22’ ήταν η σειρά του Μπουτσάκη να βρεθεί σε θέση βολής όμως το σουτ πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια για να φτάσουμε στο 29’ όταν ο Τριανταφύλλου εκτέλεσε φάουλ όμως ο Βλαχάκης με εξαιρετική ενέργεια απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 37’ ο Αντώνης Ντεντάκης ήταν αυτός που πραγματοποίησε το πρώτο σουτ για το ΙΝΚΑ με την μπάλα όμως να καταλήγει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Χατζημηνά.

Στην αμέσως επόμενη καλή στιγμή στο ματς στο 39’ , ο Ατσαλένιος κέρδισε πέναλτι όταν ο Ρουμπάκης έκανε την κούρσα από αριστερά  ανατράπηκε από τον Σηφάκη με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Τάσος Τριανταφύλλου ο οποίος από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Βλαχάκη για να γράψει το 2-0.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο β’ ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε καθώς ο Ατσαλένιος γνωρίζοντας ότι χρειάζεται μόνο νίκη συνέχισε να πιέζει και στο 51΄ ο Ρουμπάκης σούταρε για να μπλοκάρει ο Βλαχάκης.

Στο 56’ πάλι ο τερματοφύλακας του ΙΝΚΑ έκανε μια πολύ δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Βρεττού

Πρωταγωνιστές οι ίδιοι παίκτες και στο 58’  ο Νίκος  Βρετός  βρέθηκε σε επίκαιρη θέση όμως η μπάλα «σταμάτησε» στο δοκάρι του Βλαχάκη.

Τα χειρότερα όμως ήρθαν με διπλό τραυματισμό, η αρχή έγινε με τον Λευτέρη Βεστάκη ο οποίος πέρασε αρκετά λεπτά μέχρι να επανέλθει όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε  και στην συνέχεια έγινε αλλαγή, σοβαρός ήταν και ο τραυματισμός του Σηφάκη στο 59’ ο οποίος με αυτοθυσία έσωσε την ομάδα του ΙΝΚΑ από 3ο γκολ όμως χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Όλα αυτά και ενώ ο Γιάννης Κατσούλης είχε ήδη πραγματοποιήσει τις δυο από τις τρεις αλλαγές. Μετά από λίγη ώρα αποφασίστηκε τελικά ο Περδικάκης να πάρει την θέση του Βεστάκη ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Σηφάκη να μένει στο ματς.

Ο Ατσαλένιος εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα σε 3 λεπτά μέσα στο 69 και στι 71΄ δοκίμασαν να σκοράρουν ξανά όμως στην πρώτη περίπτωση η μπάλα πέρασε άουτ και στην δεύτερη ο Βλαχάκης για μια ακόμα φορά ήταν στο σωστ΄΄ο σημείο.

Ότι δεν έγινε με τα δυο προηγούμενα στου έγινε στο 77’,  ο ΠΟΑ κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι με τον Ρουμπάκη να ανατρέπεται αυτή την φορά από τον Σφακιωτάκη και τον Τάσο Τριανταφύλλου να το εκμεταλλεύεται και να πραγματοποιεί το 3-0  με το τρίτο προσωπικό του γκολ .

Στο 80’ είχαμε την πρώτη καλή φάση για το ΙΝΚΑ με τον Κώστα Ταταράκη να επιχειρεί το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τους παίκτες και των δυο ομάδων να περιμένουν την λήξη.

Π.Ο.Α. (Κρασανάκης): Χατζημηνάς, Καρβελάς, Ρουμπάκης, Γιακουμάκης, Πετράκης, Χατζηανδρέου, Βρετός Νικ., Πετράς, Τριανταφύλλου(83’ Βρετός Κ.), Μπουτσάκης (72’ Φραγκιαδάκης), Παπαδομιχελάκης.

Στον πάγκο: Βλάχος, Ντραγκόντι, Ματαλλιωτάκης, Ρωμανάκης, Γιαννόπουλος,

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Κατσούλης): Βλαχάκης, Δασκαλάκης, Σηφάκης, Σφακιωτάκης, Σάμπα (Ταταράκης 46’), Κομπογεννητάκης, Γιακουμάκης (Βεστάκης 62’ λ.τ Περδικάκης), Ντεντάκης, Γωνιωτάκης, Τσίτας, Κελέση

Στον πάγκο:  Ζντράβκοβιτς, Πετράκης, Περδικάκης, Γαλανίδης, Καλοριζικάκης

Στο άλλο ματς του ομίλου ο Ο.Φ.Ι πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 γεγονός που άφησε τα πάντα ανοικτά και μετέτρεψε τα ματς της Κυριακής σε τελικούς