Ιδανικό ξεκίνημα για το Ρέθυμνο Cretan Kings – Νίκη με 66-74 κόντρα στον Κολοσσό

17.05

Παίζοντας θεαματικό μπάσκετ, παρά το γεγονός ότι έπαιζε εκτός έδρας, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και πανηγύρισε τη νίκη με 66-74.
Κλειδί για την επικράτηση ήταν η πρώτη περίοδος με τους Ρεθυμνιώτες να έχουν ένα φρενήρη ρυθμό και να πετυχαίνουν 24 πόντους έναντι 14 των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός ισορρόπησε τον αγώνα με την διαφορά όμως να βρίσκεται στο +8 για το Ρέθυμνο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην Τρίτη περίοδο όμως οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη ανέβασαν πάλι τον ρυθμό και με επιθετικό πλουραρισμό κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά στο 48-64.

Αλλάζοντας τον ρυθμό του ματς οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά στην 4η περίοδο όμως το 18-10 της περιόδου δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους.

Για το Ρέθυμνο Cretan Kings Άρνολντ και Τάλτον πέτυχαν από 16 πόντους με τον δεύτερο να έχει και 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ακολούθησαν οι Γιαννόπουλος με 13 πόντους 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ,  Εβάλντας με 12 πόντους και 2 ασίστ ενώ 7 πόντους πέτυχε ο Έντουαρτς.

Για τον Κολοσσό ξεχώρισαν οι Μπέρι με 15 πόντους 3 ασίστ  και Ρέντιτς με 14 πόντους  ενώ ακολούθησε ο Βασιλόπουλος με 10 πόντους 8 ριμπάουν και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα 14-24, 24-42, 48-64 66-74.

Κολοσσός Ρ. (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Ζάμπας 12 (1), Έντουαρντς 7.