Δεν τα κατάφερε ο Κύδωνας Χανίων, ήττα με 64-69 από τον Άρη Πετρούπολης

16.07

Ο Κύδωνας Χανίων έφτασε μία ανάσα από την μεγάλη νίκη επί του Άρη Πετρούπολης στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού, ωστόσο η αδυναμία να σκοράρει στα τελευταία δευτερόλεπτα και η ευστοχία του Άρη από τη γραμμή των τριπόντων και από τις βολές, στέρησαν από το συγκρότημα του Σδράκα την νίκη. Μία νίκη με την οποία ο Κύδωνας Χανίων θα “αγκάλιαζε” την παραμονή.

Η ομάδα των Χανίων ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε με 9 πόντους πίσω (16-25) στην πρώτη περίοδο. Ανάλογο σκηνικό επικράτησε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Άρη Πετρούπολης, του οποίου οι παίκτες είχαν φοβερή ευστοχία από την περιφέρεια, να διατηρούν ένα προβάδισμα 6-8 πόντων. Το φινάλε του α’ μέρους βρήκε μπροστά την Πετρούπολη με 33-40.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό άρχιζε να αλλάζει. Η ομάδα του Κύδωνα έπαιξε δυνατή άμυνα και άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά. Μπορεί ο Άρης να βρέθηκε μπροστά στο 30′ με 55-49, ωστόσο ήταν εμφανές ότι οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να “ζεσταίνονται”. Το δυναμικό ξεκίνημα του Κύδωνα στην τέταρτη περίοδο τον έφερε μπροστά στο σκορ με 57-56 στο 35′ και 62-58 στο 37′. Εκεί που ο Κύδωνας έδειχνε να “αγκαλιάζει” την νίκη, στο τελευταίο δευτερόλεπτο έγιναν όσα (δεν) έπρεπε να γίνουν ώστε οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουνε μια μεγάλη νίκη. Ο Χρονόπουλος με απίθανο τρίποντο στα 44 ” έδωσε προβάδισμα 64-65 στους γηπεδούχους. Στα 14” και μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Υφαντόπουλου, ο Τσαρουχάς κέρδισε φάουλ αλλά αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε, ενώ στα 5” ο Υφαντόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, με το σκορ στο 64-67.

Ο Κύδωνας απώλεσε την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη παραμονής. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα και από τη διαιτησία και κυρίως από τον κ.Τσακαλογιάννη. Στα “κλου” του αγώνα ότι ο κ.Τσακαλογιάννης, λίγο πριν ξεκινήσει η τέταρτη περίοδος, αποχώρησε για τα αποδυτήρια, προειδοποιώντας ότι θα διακόψει το ματς, επειδή ένας και μόνο (!) φίλος του Κύδωνα Χανίων του διαμαρτυρήθηκε με πολύ έντονο τρόπο…

10ΛΕΠΤΑ: 16-25, 33-40 (ΗΜΙΧΡΟΝΟ), 49-55, 64-69 (ΤΕΛ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης (Πετράκης Ν)

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.ΣΔΡΑΚΑΣ): Βλαχάκης 4 (1), Υφαντόπουλος 8 (2), Αλεξίου 15 (1), Χοχλάκης, Ζανιδάκης, Τσαρουχάς 11, Τσαμπάς 6, Μπαγάκης, Κολαρετάκης 5, Αδοντάκης 6, Λιονάκης 7, Κοντογιάννης 2.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΠΑΝ.ΚΑΚΑΛΙΑΣ): Βενιτουράκης 3 (1), Ηλιόπουλος 4, Χρονόπουλος 23 (4), Μπαζιώτης 8(1), Κώτσιας, Μπινιάρης, Παπαγεωργόπουλος 6, Μακρόπουλος 16, Βεντούρης 9 (3).