Νικητής στο ΟΠΕΝ ο Χάρης Καπόγιαννης!

15.18

Ο Χάρης Καπόγιαννης είναι ο μεγάλος νικητής του ΟΠΕΝ τουρνουά, καθώς σε έναν πολύ όμορφο τελικό κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 σετ του Γιάννη Στεργίου φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του τροπαίου και κερδίζοντας παράλληλα το χρηματικό έπαθλο των 1.000 ευρώ.

Ο τελικός διεξήχθη υπό την παρουσία πλήθους κόσμου, που γέμισε ασφυκτικά τις εξέδρες των εγκαταστάσεων του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων έχοντας την ευκαιρία ν? απολαύσει πραγματικά θέαμα υψηλού επιπέδου από δύο αθλητές που για περίπου δύο ώρες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους δοκιμάζοντας τους εαυτούς τους.

Kapogiannis9

Καπόγιαννης.

Stergiou6

Στεργίου.

Όπως αποδείχτηκε, ο αθλητής του Ηράκλειο Ο.Α.& Α. είχε κρατήσει περισσότερες δυνάμεις σε σχέση με τον αντίπαλό του από τους ημιτελικούς και παρουσιάστηκε πιο φρέσκος, με αποτέλεσμα να φτάσει ουσιαστικά σε μια άνετη νίκη. Στο 2ο σετ, ο Στεργίου προσπάθησε να γυρίσει την κατάσταση, παίρνοντας τρία game, αλλά ο Καπόγιαννης έχοντας αυτοπεποίθηση από το εντυπωσιακό για τελικό και ειδικότερα με έναν αντίπαλο υψηλού επιπέδου όπως ο Στεργίου, 6-0 του πρώτου σετ, κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο και τελικά να φτάσει στη νίκη με 6-3.

Kapogiannis5

Stergiou5

Πάντως, ο τελευταίος πόντος πέρασε από? σαράντα κύματα, με τους δύο αντιπάλους να είχαν την ευκαιρία να ?καθαρίσουν? το game και ειδικότερα τον Στεργίου να μειώσει σε 5-4, αλλά όσες του παρουσιάστηκαν, δεν τις αξιοποίησε, με αποτέλεσμα, ο Καπόγιαννης να φτάσει στο 2-0.

Stergiou2

Kapogiannis7

Στο τέλος του ματς οι δύο τενίστες χειροκροτήθηκαν θερμά από τον κόσμο, ενώ πολύ υψηλό ήταν το επίπεδο μεταξύ τους, με τους δύο τους ν? αγκαλιάζονται και να αλληλοσυγχαίρονται.

Kapogiannis-Stergiou

Ακολούθησαν οι βραβεύσεις, με τον πρώτο νικητή να παρέλαβε το Κύπελλο από τον Δήμαρχο Χανίων κ. Τάσο Βάμβουκα, ενώ ακολούθησε η βράβευση του δεύτερου νικητή, με το Κύπελλο να παραδόθηκε από την εκπρόσωπο της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, κα Κατερίνα Ζομπανάκη.