Ήττα για τον Πλατανιά 3-2 από την Ξάνθη – Πρωταγωνιστής ο αέρας

17.47

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η ομάδα των Χανίων από την Ξάνθη, για την 17η αγωνιστική της Super League Σουρωτή.
Ο Πλατανιάς αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 78ο λεπτό, έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε δύο γκολ, όμως παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από αντίξοες συνθήκες, καθώς ο δυνατός αέρας δυσκόλεψε τη… ζωή των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ενώ έπαιξε και σημαντικό ρόλο στην επίτευξη του τρίτου τέρματος της γηπεδούχου ομάδας.

Η Ξάνθη, προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Μάνταλος καταλόγισε (μάλλον αυστηρό) πέναλτι στην προσπάθεια του Ντικαμονά να μαρκάρει τον Κίκε, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γέντρισεκ. Στο 27ο λεπτό, η Ξάνθη στην 2η μόλις παρουσία της στην περιοχή της ομάδας μας, κατάφερε να βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ του Μπαξεβανίδη μέσα από την περιοχή.

Στο 2ο ημίχρονο ο Πλατανιάς είχε την κατοχή της μπάλας, και δημιούργησε δύο καλές στιγμές στο 54΄και στο 56’ με τον Ενσικουλού και τον Δημούτσο αντίστοιχα, όμως στο 78ο λεπτό από βολέ του Ζίβκοβιτς από την μια περιοχή στην άλλη, η μπάλα με τη βοήθεια του αέρα έφτασε στον Γέντρισεκ που με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πλατανιάς έκανε την ύστατη προσπάθεια και αρχικά μείωσε σε 3-1 στο 80ό λεπτό με πέναλτι του Ενσικουλού, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, με αυτό να είναι το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Στο 88ο λεπτό ήταν η σειρά του Πετρόπουλου να χριστεί σκόρερ (πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Πλατανιά) με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Κοροβέση.
Ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όμως το γύρισμα του Γκρζέλτσακ μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ.