Κύδωνας Χανίων: Νίκη παραμονής επί του Ηλυσιακού

12.55

Νικητής σε παιχνίδι «θρίλερ» αναδείχθηκε ο Κύδωνας Χανίων επί του Ηλυσιακού με 67-65, σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Γ? Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ, που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού. Οι παίκτες της ομάδας των Χανίων επέδειξαν πυγμή και κατέθεσαν ψυχή σε ένα ματς που θα μπορούσαν κάλλιστα να χάσουν εάν δεν υπερέβαλλαν εαυτούς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ως είθισται στα εντός έδρας παιχνίδια, ο Κύδωνας Χανίων μπήκε νωθρά. Μολονότι προηγήθηκε με 8-4, ο Ηλυσιακός με ένα σερί 11-0 πήρε τα ηνία στο σκορ με 8-15 και με 9-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κύδωνας μπήκε δυνατά και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά χάρη κυρίως στις επιθετικές ενέργειες του Τσαρουχά. Ο Κύδωνας πήρε προβάδισμα με 22-19 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Ηλυσιακός πήρε προβάδισμα 29-30 επειδή ο Κύδωνας ολιγώρησε σε τρεις περιπτώσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα των Χανίων διατήρησε ένα βραχύ προβάδισμα. Κάθε φορά που πήγε να ανοίξει τη διαφορά, οι παίκτες του Ηλυσιακού έβρισκαν τον τρόπο να μειώσουν..

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «γκραν γκινιόλ». Η αστοχία των περιφερειακών του Κύδωνα, που έβρισκε λύσεις κυρίως από τους ψηλούς, έφεραν τον Ηλυσιακό σε θέση βολής και μάλιστα με προβάδισμα στο σκορ. Στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 58-58, ο Μπαγάκης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο. Δύο βολές του Τσαρουχά έκαναν το 63-58 και παρά το γεγονός ότι η νίκη φαινόταν σίγουρη, ο Ηλυσιακός κατόρθωσε με δύο απίστευτα τρίποντα με ταμπλώ, το ένα από τον σέντερ της ομάδας Θώδο (!) να παραμείνει ζωντανός στο ματς. Η ευστοχία του Κύδωνα από τις βολές διατήρησαν τα κεκτημένα για την ομάδα των Χανίων, που πανηγύρισε την τρίτη νίκη της σε 9 παιχνίδια!

10λεπτα: 9-15, 29-30 (ημιχρ.), 47-43, 67-65 (τελ.αποτέλεσμα)

ΚΥΔΩΝΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κ.Σδράκας): Βλαχάκης 9 (1), Υφαντόπουλος, Αλεξίου 7, Παπαμαστοράκης, Τσαμπάς 7, Τσαρουχάς 20 (3), Μπερτίδης, Αδοντάκης 11, Μπαγάκης 7 (1), Κολαρετάκης 2, Λιονάκης 4, Κοντογιάννης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δ.Γιαννάκης): Παντελάκης 11, Άρχος 16 (3), Χατζηβέρογλου 3, Γκόλιας 2, Πεζός, Παπαφωτίου, 3 (1), Μαλτέζος 11, Κανελλόπουλος 6, Πελίγκος 10, Θώδος, 3 (1), Ολύμπιος.