«Λύγισε» στο τέλος το Ρέθυμνο Cretan Kings, ήττα με 55-61 από τον Παναθηναϊκό

16.14

Φανερά βελτιωμένο εμφανίστηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο δεύτερο φιλικό ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό, όπου γνώρισε την ήττα με 61-55 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο.

Η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικά κόντρα στους πράσινους και για τρία δεκάλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ, με μεγαλύτερη διαφορά το 29-19 στο πρώτο μέρος. Αμυντικά οι παίκτες μας ήταν εξαιρετικοί, κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (29-26). Όμως, στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση και ήταν πιο εύστοχος, παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 29? για το 42-43. Το Ρέθυμνο Cretan Kings «λύγισε» στο τέλος, με τους πράσινους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 61-55.

Ο Κορόλεφ με 13 πόντους ήταν ο πιο παραγωγικός αθλητής της ομάδας μας, με τον Ματαλών να ακολουθεί με 10 πόντους. Όλοι ήταν εξαιρετικοί, με τους Μυκονιάτη και Κουλουριώτη να εμφανίζονται αρκετά ευχαριστημένοι από την «εικόνα» των παικτών τους.

1ο Δεκάλεπτο

Δυναμικά ξεκίνησε η ομάδα μας και με ένα γρήγορο 5-0 από τους Αγκμπελέζε και Κορόλεφ πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Το Ρέθυμνο Cretan Kings έπαιξε πραγματική άμυνα, μην αφήνοντας χώρους ή ελεύθερα σουτ στον Παναθηναϊκό. Στην συνέχεια, ο Κορόλεφ πήρε πάνω του το σκοράρισμα και με 8 συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο Cretan Kings με 8 πόντους (13-5 στο 8?) για πρώτη φορά στο ματς. Η καλή αμυντική λειτουργία είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα μας να δεχθεί μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο για το 15-8.

2ο Δεκάλεπτο

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι μείωσαν αρχικά με τον Γιάνκοβιτς σε 15-12 αλλά ο Σχίζας απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 18-14 (11?). Η ομάδα μας στα μισά της περιόδου και ενώ είχε πλησιάσει στο σκορ το «τριφύλλι» (23-19), δύο τρίποντες «βόμβες» από τους Θεοδωρίδη και Γιαννόπουλο στο 17? έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (29-19). Για ένα τρίλεπτο η αστοχία δεν μας άφησε να αυξήσουμε το προβάδισμα, δίνοντας δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 29-26, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

3ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν καλάθια εκατέρωθεν. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 31-31, ενώ ο Ματαλών σε δύο φάσεις βρήκε ανοιχτή την άμυνα των πρασίνων, πετυχαίνοντας το 35-31 στο 24?. Από κει και έπειτα, το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε την εξαιρετική άμυνα και με σερί 7-3 προηγήθηκε ξανά με 8 πόντους (42-34) με τρίποντο του Κλουφ. Όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 9-0 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα 7 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου, αλλά λογάριαζε χωρίς τον? Κλουφ, ο οποίος με τρίποντο στην λήξη επανέφερε το προβάδισμα στην ομάδα μας με 45-43.

4ο Δεκάλεπτο

Η συμπλήρωση των 5 φάουλ από πολύ νωρίς στην 4η περίοδο είχε σαν αποτέλεσμα να πάνε στην γραμμή από πολύ νωρίς οι πράσινοι. Ο Σχίζας με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 48-46 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 13-2 μπήκε για πρώτη φορά μπροστά με 8 πόντους για το 51-59. Το τελικό 55-61 διαμόρφωσε ο Ματαλών με δύο ελεύθερες βολές.

Τα Δεκάλεπτα: 15-08, 29-26 (ημιχρ.), 45-43, 55-61 τελικό.

Παναθηναϊκός (Μίνιτς): Πάβλοβιτς, Παπαγιάννης 8, Καλαϊτζάκης 6(1), Γιάνκοβιτς 15 (2), Φώτσης 4, Λούντζης, Κρίσιεβιτς 2, Φελντέιν 19 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Μποχωρίδης 4(1).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κουλουριώτης – Μυκονιάτης) : Ματαλών 10, Σχίζας 7 (2), Ρέλφορντ 5, Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 3(1), Θεοδωρίδης 3(1), Δουλγεράκης, Καμπερίδης 2, Κλουφ 6(2), Αγκμπελέζε 2, Κορόλεφ 13 (2).