Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 8ος Μαραθώνιος Κρήτης – Μεγάλος νικητής ο Ελβετός Γουόρτμπεργκ Τζερόνιμο

14.14

Με ρεκόρ συμμετοχών  καθώς έλαβαν μέρος 2.800 δρομείς  από όλη την Κρήτη, την Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό ολοκληρώθηκε ο 8ος μαραθώνιος Κρήτης ο οποίος ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Ειρηναίου Γαλανάκη.

Μεγάλος νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Ελβετός Τζερόνιμο Βον Βάρτμπουργκ πού έκοψε τη κορδέλα στη γραμμή τερματισμού, με χρόνο 2:34,22.

Δεύτερος τερμάτισε ο  Χανιώτης, Γιώργος Κουτρούλης, κάνοντας χρόνο 2:47,46 ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε  ο Γιάννης Ανδρέου από τον ΣΔΥ Κισσάμου με επίδοση 2:56,30.

Με χρόνο 3:10,22 πρώτη στις γυναίκες τερμάτισε η Μαριέλα Τσίπα από το Ρέθυμνο και ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Νάντια Συντζανάκη με χρόνο 3:11.17 και στην τρίτι θέση Τζούλια Μακάρθι με χρόνο 3:21.24

Στον αγώνα 10 χλμ πού ήταν αφιερωμένος  στον σμηναγό Κώστα Ηλιάκη  στους άντρες πρώτος αναδείχθηκε ο Διαμαντής Γεωργαλάς με χρόνο 33.03,  δεύτερος ο Παναγιώτης Αλεβίζος  με 35.01 και τρίτος ο Αντώνιος Κωστάκης με χρόνο 35.06

Στις γυναίκες πρώτη στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων έφτασε η Αγορίτσα Καραγιάννη με χρόνο 00:41:44, δεύτερη η Άντρη Ευαγγέλου 00:43:41 και τρίτη η Ειρήνη Φουρναράκη (00:45:12).

Πρώτος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων πού ήταν αφιερωμένος στον Μίκη Θεοδωράκη αναδείχθηκε  ο Παντελής Νάτσιος με χρόνο 00:17:17, ακολούθησε ο Νίκος Βλάχος με χρόνο 00:19:03 και τρίτος ο Μίνως Κοκογιαννάκης με χρόνο 00:18:22.

Από τις γυναίκες πρώτη έφτασε η Ευδοκία Κασβέλα 00:19:00, η Αδαμαντία Λεμοντζόγλου με χρόνο 00:21:53 και η Αγγελική Κουρεμένου με χρόνο 00:23:12

Εκτός από την επιτυχή  διεξαγωγή του μαραθωνίου μεγάλη ήταν και η συμμετοχή μικρών και μεγάλων και στον αγώνα των 2,5 χλμ. ο οποίος ήταν ενταγμένος στις Ολυμπιακές Αξίες