ΟΦΗ – Εργοτέλης 2-5 σε φιλικο!

15.44

Οι παίκτες του ΟΦΗ έκαναν…αγγαρεία, οι διαιτητές ήταν σκέτη …παρωδία (λάθος επιλογή διαιτητών για ένα φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων της πόλης) και ο Εργοτέλης που αντιμετώπισε πιο σοβαρά το φιλικό με τον ΟΦΗ, πήρε η νίκη με 2-5, σε μια αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα, που έγινε το Σάββατο το πρωί στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.

Οι παίκτες του ΟΦΗ δεν έχουν καμιά δικαιολογία για την εμφάνιση τους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο (στο πρώτο μέρος το σκόρ ηταν 1-1), αλλά η αλήθεια είναι ότι τα καραμπινάτα λάθη των διαιτητών σε σημαντικές φάσεις, έφεραν εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τρίτο γκολ του Εργοτέλη, ακόμα και ο Νίκος Νιόπλιας, που είναι ήρεμος και δεν ασχολείται με τους διαιτητές, βγήκε απο τα ρούχα του και έκανε κατσάδα στους διαιτητές για τις αποφάσεις τους, που «χάλασαν» το παιχνίδι!

Αυτό δεν είναι άλλοθι για τους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι εκνευρίστηκαν απο τις διαιτητικές αποφάσεις, έχασαν την συγκέντρωση τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σίγουρα η επιτροπή διαιτησίας της ΕΠΣΗ, θα έπρεπε να βάλει στο φιλικό παιχνίδι των δυο κορυφαίων ομάδων της πόλης, πιο έμπειρους διαιτητές και όχι να είναι βοηθός ένα άπειρο κοριτσάκι 16 ετών, που ήταν λογικό  να μην αντέξει την πίεση σε ένα τέτοιο παιχνίδι!

Ο προπονητής του ΟΦΗ, ο οποίος χρησιμοποίησε δυο ενδεκάδες, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ήταν απογοητευμένος απο την εικόνα κάποιων παικτών, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε λόγο, για έλλειψη ανταγωνιστικότητας απο κάποιους που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής και απο ότι φαίνεται, θα …συνεχίσουν να μην έχουν, με την εικόνα που παρουσίασαν στο παιχνίδι.

Το φιλικό είχε νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και ένταση, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπου απειλήθηκε σύρραξη, μεταξύ Ράντι-Καλέ, όταν ο δεύτερος έφτυσε τον παίκτη του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 4' με πέναλτι του Χαντί, το οποίο κέρδισε ο Ογκμποε.

Στο 18' ο Εργοτέλης ισοφάρισε, όταν ο Μισέλ, εκτέλεσε φάουλ η μπάλα κόντραρε στο τείχος στο σώμα του Κιάσσου, άλλαξε πορεία και αιφνιδίασε τον Δερμιτζάκη (1-1).

Ο Εργοτέλης έκανε το 1-2 στο 63' με σούτ του Πόι, ενώ ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 73' με γκολ του Μάνου, μετά απο ωραία σέντρα του Βαλλιάνου.

Στο 76' ο Κατσικοκέρης, που ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ, έκανε το 2-3, ενώ ο ίδιος παίκτης με δυο γκολ στο 83' και 86' διαμόρφωσε το τελικό 2-5.