Πανιώνιος-ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES 16-17 (κ.δ. 10-10, πεν. 6-7)

14.45

Ματς για γερά νεύρα όπως και το προηγούμενο διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής στο κλειστό κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης με το ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES να σπάει την έδρα και να έχει πλέον την χρυσή ευκαιρία να τελειώσει την σειρά σφραγίζοντας παράλληλα και την παραμονή του στην κορυφαία κατηγορία της υδατοσφαίρισης.

Στο πρώτο 8λεπτο ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 3-1 στο πρώτο κιόλας πεντάλεπτο με την Χανιώτικη ομάδα να βρίσκει το σθένος και να ισοφαρίζει σε 3-3 1:48 πριν το τέλος όμως στη συνέχεια ένα μπλακ – αουτ στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Πανιωνίου να πάρουν εκ νέου μια διαφορά δυο γκολ και να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 5-3.

Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά ενώ έσφιξαν και οι άμυνες με αποτέλεσμα το πρώτο γκολ για το 6-3 να σημειωθεί 4:51 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ακολούθησε η απάντηση με τον Χαριτάκη για το 6-4 όμως ο εξαιρετικός Κουτσιαλής έδωσε ξανά «αέρα» 3 τερμάτων (7-4) σκορ με το οποίος και τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή. Ένα ακόμα γκολ από τον Χαριτάκη και δυο από τον Αβέρκα έφεραν το ματς στο 7-7 παρά το γεγονός ότι ο Μαντης ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου ήταν σε μεγάλη μέρα. Ένα γκολ του Καλαϊτζή που αποβλήθηκε στη συνέχεια του αγώνα οδήγησε το ματς στο 8-7 με τα Χανιά όμως να ισοφαρίζουν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Κουτσιαλής έβαλε ξανά μπροστά τον Πανιώνιο με 9-8 όμως και πάλι ο ΝΟΧ είχε απαντήσεις και με 2 γκολ πέρασε μπροστά 10-9 1:03 πριν το τέλος όμως το γκολ του Παπαποστόλου 50’’ πριν το τέλος οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 9-9 υπήρχε διακοπή λόγω έντασης στην κερκίδα για μια αμφισβητούμενη φάση που δεν μέτρησε γκολ για τον Πανιώνιο.

Στην διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες των δυο ομάδων ήταν εύστοχοι για να φτάσουμε στο 14ο πέναλτι όπου ο Λεβεντάκης είπε όχι στο Μπργκούλιαν και ο ΝΟΧ ΑΝΕΚ πήρε τη νίκη