Πλατανιάς: Άτυχος στα Γιάννενα και ήττα 2-0!

22.09

O Πλατανιάς ήταν σαφώς ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα του με τον ΠΑΣ Γιάννενα (εκτός έδρας) ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 2-0. Πλέον, ο Πλατανιάς έχει ελάχιστες πιθανότητες να μπει στην πεντάδα των playoff και ενώ απομένει μια αγωνιστική για το φινάλε της φετινής Σούπερ Λιγκ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

5′ Γύρισμα Κουλιμπαλί για τον Μιλούνοβιτς, δύσκολο σουτ από τον Σέρβο, η μπάλα στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
7′ Ο Περιστερίδης βγαίνει εκτός περιοχής του και απομακρύνει τη μπάλα άρον-άρον με τα πόδια αφήνοντας κενή την εστία του, με τον Μουνάφο να σουτάρει λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ!
12′ Πρώτη απειλή για τον ΠΑΣ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ από τον Σωτηρίου.
17′ Μπαλιά – “τρύπα” του Μουνάφο για τον Μιλούνοβιτς και προϋποθέσεις μεγάλης ευκαιρίας για τον Πλατανιά για το γκολ, αλλά βγαίνει πιο γρήγορα ο Περιστερίδης και μαζεύει!
23′ (1-0) Από ελεγχόμενη θέση οφ σάιντ, ο Ιλιτς παίρνει τη μπάλα και γυρίζει προς τον Μανιά που με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΣ.
31′ Σουτ από τον Ανγκούλο από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Περιστερίδης.
37′ Ατομική ενέργεια και σουτ από τον Ντίνα, με την δεξιά του γροθιά διώχνει σε κόρνερ ο Περιστερίδης.
48′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ιλιτς, η μπάλα περνάει και φτάνει στο κεφάλι του Γιάκου, που απειλεί για το γκολ, αλλά ο Σελίν σωτήρια απομακρύνει σε νέο κόρνερ για τον ΠΑΣ.
52′ Εντυπωσιακό “ψαλιδάκι” από τον Μιλούνοβιτς, ο Περιστερίδης πέφτει κι αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ!
60′ Τεράστια φάση για τον Πλατανιά! Ο Μουνάφο βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Ντίνα που κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ για να “κρεμάσει” τον Περιστερίδη, αλλά ο Χανιώτης τερματοφύλακας μπλοκάρει τη μπάλα!
72′ Νέα μεγάλη φάση για τον Πλατανιά! Ο Ντίνας μέσα στην περιοχή προσπαθεί να γυρίσει τη μπάλα στον Στανισάβλιεβιτς για να σκοράρει αλλά την τελευταία στιγμή η άμυνα του ΠΑΣ “κόβει” με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει!
84′ (2-0) Ο Ηλιάδης βγάζει στην κόντρα αντεπίθεση τον ΠΑΣ, πασάροντας δεξιά για τον Μανιά που με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ σκοράρει.
87′ Φοβερό σουτ από τον Ντίνα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ και φεύγει άουτ.
88′ Ο Ακόστα μπαίνει μέσα στην περιοχή εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας του Πλατανιά, αποφεύγει τον Σωτηρίου αλλά σουτάρει άουτ.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Μερκενίδης (Μακεδονίας) – Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)
4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Λίλα (74′) – Στανισάβλιεβιτς (50′) Μουνάφο (82′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Στρούνα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπέριος, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος (63′ Ακόστα), Μανιάς (89′ Φερφελής), Ίλιτς

Πλατανιάς (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν (81′ Τσουράκης), Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Μιλούνοβιτς (70′ Ράμος), Ανγκούλο.