Πλατανιάς για… φίλημα στο α’ μέρος- αγνώριστος στην επανάληψη

06.43

Το καλύτερο ξεκίνημα στα πέντε χρόνια της παρουσίας της στη Super League, κάνει η ομάδα του Πλατανιά. Μετά την Κέρκυρα, νίκησε και τον Λεβαδειακό με 3-2, έχει το απόλυτο των νικών στα δύο πρώτα ματς του πρωταθλήματος και με τους 6 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Πλατανιάς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και μέσα σε 35′ κατάφερε να πετύχει τρία γκολ, θυμίζοντας την απόδοσή του στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Λεβαδειακό για τον δεύτερο γύρο του περσινού πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε στο 18′ όταν ο Μανούσος εκμεταλλευόμενος λάθη της άμυνας των φιλοξενούμενων έφυγε μόνος του προς την αντίπαλη περιοχή και αφού απέφυγε και τον Ναμάσκο, με πλασέ στην κενή εστία έκανε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα (25′) πάλι ο Μανούσος, μετά από την ασίστ του Γιακουμάκη, βγήκε μόνος του απέναντι στον γκολκίπερ του Λεβαδειακού και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0.

Το 3-0 έγινε στο 34ο λεπτό, μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών των γηπεδούχων, οι οποίοι άλλαξαν την μπάλα δέκα φορές, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Λεβαδειακού από την ασίστ του Μουνάφο και την προβολή του Γιακουμάκη.

Ο Λεβαδειακός μείωσε σε 3-1 στο 38΄ με πλασέ του Καραχάλιου και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει ακόμα ένα γκολ με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 72ο λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι με τον Μιλιάζες στο 77ο λεπτό.

Τελικά η ομάδα των Χανίων άντεξε στην πίεση και στο τέλος πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και πλέον κοιτά προς τον επόμενο αγώνα στα Γιάννενα.