Ρέθυμνο Cretan Kings – Προμηθέας Πατρών 104-97

18.13

Σε ένα εξαιρετικό ματς το Ρέθυμνο Cretan Kings επικράτησε του Προμηθέα με 104-97 στην παράταση, έχοντας καταφέρει νωρίτερα να ανατρέψει διαφορά 12 πόντων και μετά να απωλέσει δική του διαφορά 7 πόντων. Για τρία δεκάλεπτα η ομάδα της Πάτρας είχε το πάνω χέρι και οδηγούσε το ματς.

Το Ρέθυμνο με όπλο την αποτελεσματική του άμυνα, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τη δράση του αντιπάλου, ενώ παράλληλα βρήκε λύσεις και στην επίθεση και προηγήθηκε με 85-78 λίγο πριν το τέλος. Ο Προμηθέας, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με επιμέρους 11-4 ισοφάρισε σε 89-89 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, το Ρέθυμνο παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένο και αποτελεσματικό και επέβαλλε για τα καλά τον ρυθμό του. Πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (94-93) και έκτοτε δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 104-97.

Πρώτος σκόρερ των Κρητικών ήταν ο Άρνολντ με 21 πόντους και ακολούθησαν σε απόδοση οι Κράβιτς (20π., 10ρ.), Γιαννόπουλος (17π.) και Τάλτον (14π., 9 ασίστ). Από πλευράς Προμηθέα ξεχώρισε ο Κλαρκ με 27 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (κ.α) 104-97