[ΒΙΝΤΕΟ] Έπαιξαν στη μνήμη του Κώστα Κατσούλη

20.10

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας Εργοτέλης – Πλατανιάς στο Παγκρήτιο στάδιο, ένας αγώνας που διοργανώθηκε στη μνήμη του Κώστα Κατσούλη, του πρόωρα χαμένου φιλάθλου του Εθνικού που χάθηκε στο γήπεδο της Ν.Αλικαρνασσού πριν περίπου έναν μήνα. Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να παραμείνουν σε εγρήγορση, με δεδομένη τη διακοπή του πρωταθλήματος και ταυτόχρονα να υπενθυμίσουν σε όλους ότι το ποδόσφαιρο δεν αποτελεί πεδίο μάχης, ούτε πολεμική αναμέτρηση.
Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και είχε τη δυνατότητα να ανοίξει το σκορ στο 13' όταν ο Βλαχοδήμος εκτέλεσε πέναλτι, αλλά ο Ολιμπά καταφερε να αποκρούσει, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία. Όμως, ο Πλατανιάς ήταν εκείνος που προηγήθηκε στο 43', έπειτα από ατομική προσπάθεια του Τόρες που πάσαρε στον Ναζλίδη και εκείνος εξ'επαφής άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, με τον Νόσκοβιτς να ισοφαρίζει σχεδόν με τη σέντρα, στο 44', πιάνοντας καρφωτή κεφαλιά έπειτα από γέμισμα του Βλαχοδήμου.
Στην επανάληψη έγιναν πολλές αλλαγές και οι φάσεις ήταν λιγότερες, με πιο επικίνδυνες το δοκάρι του Τζιλβάν για τον Πλατανιά στο 74' και την εξ'επαφής προβολή του Μοχάμεντ στο 90' για τον Εργοτέλη, με το σκορ να παραμένει 1-1.
Όλα τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν στο Ανοικτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά.
Τον αγώνα μετέδωσε ζωντανά η Νέα Τηλεόραση Κρήτης.